Джон Ноймайєр
10.10.2022
Матс Ек
10.10.2022
 
 

 

Айседора Дункан: "Я почала танцювати в утробі матері"

Життя Айседори Дункан обіцяло бути незвичайним із самого початку. В автобіографії вона так говорить про своє народження: "Характер дитини визначений вже в утробі матері. Перед моїм народженням мати переживала трагедію. Вона нічого не могла їсти, окрім устриць, які запивала крижаним шампанським. Якщо мене запитують, коли я почала танцювати, я відповідаю - в утробі матері. Можливо, через устриці та шампанське".

 

 

Порятунок — у роботі
У дитинстві Айседора була нещаслива — батько Джозеф Дункан збанкрутував і втік ще до її народження, залишивши дружину з чотирма дітьми на руках без засобів для існування. Маленька Айседора, яку, приховавши її вік, у 5 років віддали до школи, почувала себе чужою серед благополучних однокласників. Це відчуття, спільне для всіх дітей Дункан, і згуртувало їх навколо матері, утворивши «клан Дунканов», що кидає виклик усьому світу.
У 13 років Айседора покинула школу, яку вважала абсолютно марною, і серйозно зайнялася музикою та танцями, продовживши самоосвіту. У 18 років юна Дункан приїхала підкорювати Чикаго і мало не вийшла заміж за свого шанувальника. То був рудий, бородатий сорокап'ятирічний поляк Іван Мироски. Проблема була в тому, що він теж був бідним. До того ж, як це з'ясувалося пізніше, ще й одружений. Цей невдалий роман започаткував низку невдач в особистому житті, які переслідували танцівницю все її життя. Дункан ніколи не була абсолютно, беззастережно щаслива.

 

 
 

 

Айседора наполягала на тому, що танець має бути природним продовженням людського руху, відображати емоції та характер виконавця, імпульсом для появи танцю має стати мова душі. Всі ці ідеї, новаторські за своїм характером, природно, суперечили балетній школі того часу. Різка оцінка самого балету не заважала Дункан захоплюватися грацією і артистизмом двох російських балерин — Кшесинської і Павлової. Більше того, з останньої вони згодом навіть стали добрими подругами, котрі щиро цінували талант один одного. Виступи танцівниці почалися зі світських вечірок, де її подавали як пікантне доповнення, екзотичну дивину: Айседора танцювала босоніж, що було в новинку і шокувало публіку.
Гастролі помітно поправили матеріальне становище Дункан, і в 1903 р. вона разом із сім'єю здійснила паломництво до Греції. Одягнені в туніки та сандалії, ексцентричні іноземці викликали справжній переполох на вулицях сучасних Афін. Мандрівники не обмежилися простим вивченням культури коханої країни, вони вирішили зробити свій внесок, збудувавши храм на пагорбі Капанос. Крім цього, Айседора відібрала 10 хлопчиків для хору, який супроводжував співом її виступу.

Зустрічі та розлуки
Слідом за одруженим Мироски з'явився чоловік, який залишився в її пам'яті та автобіографії як Ромео. Весна, Будапешт і він, Оскар Бережі, талановитий актор і пристрасний коханий, заручини та знайомство з його сім'єю — все це здавалося казкою. А казки, як відомо, мають властивість закінчуватися — Бережі віддав перевагу Айседору кар'єрі. Заручини розірвали. Наступним проміжним персонажем став Хенрік Тоде, педагог і письменник, знову-таки одружений. Їхні стосунки мали суто платонічний характер, цьому роману і не судилося стати чимось більшим. Тому що з'явився Крег. Гордон Крег, найталановитіший театральний постановник, Тедді, як називала його Айседора, зайняв величезне місце у її житті. І, як завжди, щастя не було беззастережним. З самого початку вони називали свою любов «несправжньою», підкреслюючи її тимчасовість, — Крег кидався від однієї коханої до іншої, розривався між заплутаними фінансовими справами Айседори і власною творчістю, часу на яку залишалося дедалі менше. І разом з тим вони були шалено закохані і завалювали один одного горами листів та ніжних записок, коли перебували в розлуці.

 

 
 

 

І з'явилася Дідра, дівчинка, про народження якої так мріяла Айседора. Великій танцівниці було 29 років. За цим пішло одруження Крега на Олені, давній коханій, з якою його пов'язували ці зобов'язання. Айседора шалено ревнувала і соромилася своєї ревнощів. Ще в ранньому дитинстві, на прикладі свого батька, вона зрозуміла, що кохання не може бути вічним. Ще одним доказом цього став розрив з Крегом.
Наприкінці 1907 р. Дункан дала кілька концертів у Санкт-Петербурзі. У цей час вона потоваришувала зі Станіславським. Бачачи, як він захоплений нею, Айседора не могла втриматися від спроби перетворити це на щось більше. Вона описує цей епізод в автобіографії: коли вона одного разу поцілувала його в губи, «в нього був страшенно здивований вигляд… він, дивлячись на мене, з жахом вигукнув: «Але що ми робитимемо з дитиною?» «Якою дитиною?» - поцікавилася я. "Нашим, звичайно". Я розреготалася, а він глянув на мене з сумом і пішов». Проте цей випадок не зруйнував їхньої дружби.
Айседора, як і раніше, залишалася самотня. Одного разу, коли вона сиділа в театральній гримерній, до неї увійшов чоловік з кучерявим світлим волоссям і бородою, статний і впевнений. «Паріс Юджін Зінгер», — представився він. "Ось він, мій мільйонер", - промайнуло в мозку в Айседори. Марнотратну та ексцентричну танцівницю неоплачені рахунки завжди виводили зі стану рівноваги. А рахунків було багато. Айседора, яка так потребувала дитинства, любила жити шикарно. І заможний шанувальник був дуже доречним. Лоенгрін, як називала його Дункан, був сином одного з винахідників швейної машинки, який успадкував значний стан. Айседора прив'язалася до нього, вони багато подорожували разом, він дарував їй дорогі подарунки та оточував найніжнішою турботою. Від Лоенгріна у неї народився син Патрік, і вона почувалася майже щасливою. Але Зінгер був дуже ревнивий, а Айседора не збиралася повністю відмовлятися від набутої такими працями самостійності та не фліртувати з іншими чоловіками; до того ж вона постійно наголошувала, що її не можна купити. Якось вони серйозно посварилися, і, як завжди, коли її любовні стосунки давали тріщину, вона повністю поринула у роботу. У січні 1913 р. Дункан виїхала на гастролі до Росії. Саме в цей час у неї почалися видіння: то їй почувся похоронний марш, то з'являлося передчуття смерті. Останньою краплею були дві дитячі труни, що помірялися їй між кучугур. Вона трохи заспокоїлася лише тоді, коли зустрілася з дітьми і відвезла їх до Парижа. Зінгер був радий бачити сина та Дідру. Дітей після зустрічі з батьками разом із гувернанткою відправили до Версалю. Дорогою мотор заглох, і шофер вийшов перевірити його, мотор раптово запрацював і... Важкий автомобіль скотився в Сену. Дітей врятувати не вдалося.
Айседора не плакала, вона намагалася полегшити горе тих, хто був поруч із нею. Родичі, які спочатку дивувалися її самовладання, стали побоюватися за її розум. Дункан тяжко захворіла. Від цієї втрати вона не оговталася ніколи.

 

 
 

 

Якось, гуляючи берегом, вона побачила своїх дітей: вони, взявшись за руки, повільно зайшли у воду і зникли. Айседора кинулася на землю і заридала. Над нею схилився юнак. «Врятуйте мене… Врятуйте мій розум. Подаруйте мені дитину», - прошепотіла Дункан. Молодий італієць був заручений, і їхній зв'язок був коротким. Дитина, яка народилася після цього зв'язку, прожила лише кілька днів.

Золотоволосий поет
У 1921 р. Луначарський офіційно запропонував танцівниці відкрити школу у Москві, обіцяючи фінансову підтримку. Однак обіцянок радянського уряду вистачило ненадовго, Дункан стояла перед вибором — кинути школу і поїхати до Європи або заробити гроші, вирушивши на гастролі. І в цей час у неї з'явився ще один привід, щоби залишитися в Росії, — Сергій Єсенін. Їй 43, вона погладшала жінка з коротко остриженим фарбованим волоссям. Йому – 27, золотоволосий поет атлетичної статури. Через кілька днів після знайомства він перевіз речі та переїхав до неї сам, на Пречистенку, 20. Дивно, але при всьому своєму величезному бажанні любити і бути коханою Айседора лише одного разу вийшла заміж. І то виходить, за розрахунком — Єсеніна інакше не випускали з нею за кордон. Цей шлюб був дивним для всіх оточуючих вже хоча б тому, що подружжя спілкувалося через перекладача, не розуміючи мови один одного. Складно судити про справжні взаємини цієї пари. Єсенін був схильний до частої зміни настрою, іноді на нього знаходило щось, і він починав кричати на Айседору, обзивати її останніми словами, бити, часом він ставав задумливо ніжний і дуже уважний. За кордоном Єсенін не міг упокоритися з тим, що його сприймають як молодого чоловіка великої Айседори, це теж було причиною постійних скандалів. Так довго продовжуватися не могло. «У мене була пристрасть, велика пристрасть. Це тривало цілий рік… Мій Бог, яким же сліпим я був! Тепер я нічого не відчуваю до Дункан». Результатом роздумів Єсеніна стала телеграма: «Я люблю іншу, одружений, щасливий». Їх розвели, благо це так легко було зробити в Росії на той час.
Останнім її коханим став молодий російський піаніст Віктор Сєров. Крім загальної любові до музики, їх зблизило те, що він був одним із небагатьох симпатичних їй людей, з якими вона могла говорити про своє життя в Росії. Їй було за 40, йому — 25. Невпевненість щодо нього і ревнощі довели Дункан до спроби самогубства. Невдале, проте незвичне життя великої танцівниці вже добігало кінця. Буквально за кілька днів Дункан, пов'язавши свій червоний шарф, попрямувала на автомобільну прогулянку; відмовившись від запропонованого пальта, вона сказала, що шарф досить теплий. Автомобіль рушив, потім раптово зупинився, і оточуючі побачили, що голова Айседори різко впала на край дверцят. Шарф потрапив у вісь колеса і, затягнувшись, зламав їй шию. Айседор поховали в Парижі, на цвинтарі Пер-Лашез.