Вацлав Ніжинський

"Бог танцю", "восьме диво світу", "цар повітря" - так називали його сучасники. А ось що сказав про себе він сам: Я хочу танцювати, малювати, грати на роялі, писати вірші. Я хочу всіх любити – ось мета мого життя. Я люблю всіх. Я не хочу ні воєн, ні кордонів. Мій будинок скрізь, де існує світ. Я хочу кохати, кохати. Я людина, Бог у мені, а я в Ньому. Я кличу Його, я шукаю Його. Я шукач, бо відчуваю Бога. Бог шукає мене, і тому ми знайдемо одне одного. Бог Ніжинський».

 

 

Вацлав Ніжинський народився у Києві 12 березня 1889 року. Його батько Томаш був чудовим танцівником, талановитим балетмейстером і мав власну трупу, мати Елеонора була дочкою червонодеревника, навчалася у балетній школі та була прийнята до трупи Варшавського театру. Одружившись, Томаш та Елеонора разом зі своєю трупою їздили Росією, сколесивши її вздовж і впоперек, і за шість років мандрівок у них народилося троє дітей – Станіслав, Вацлав та Броніслава.

Коли красень Томаш із однією зі своїх коханок завів нову родину, Елеонора була змушена покинути трупу. Разом з дітьми вона оселилася в Петербурзі, вирішивши, що в столиці найпростіше буде знайти лікарів, необхідних старшому синові Станіславу, – ще у шість років хлопчик випав з вікна, вдарився головою об бруківку, і його розумовий розвиток зупинився.

< > Залишившись практично без засобів для існування, одна в чужому місті, Елеонора намагалася знайти можливості вижити, і перш за все їй необхідно було якось прилаштувати дітей. Дев'ятирічного Вацлава мати вирішила відвести до Імператорської школи балету, Елеонора мріяла, що після закінчення навчання Вацлав зможе вступити до знаменитого Маріїнського театру. До того ж, держава повністю брала він зміст учнів, і це теж було важливо. 20 серпня 1898 Елеонора привела сина на прийомні іспити.

 

 
 

 

«Завдяки славі Томаша ім'я Ніжинського було відоме екзаменаторам, – пише біограф Ніжинського Річард Бакл, – але й мови не могло бути про те, щоб приймати учнів, враховуючи якісь інші обставини, окрім їхніх достоїнств. Вацлав справляв враження не дуже розвиненого маминого синка. На щастя, на нього звернув увагу викладач молодших класів у хлопчиків Микола Легат. Він попросив Вацлава відійти на кілька кроків назад і стрибнути. Стрибок був феноменальним. Дитину прийняли до училища».

Товариші з училища не любили Вацлава. Хлопці зневажали його за те, що він поляк, і сміялися з його дивних чи то монгольських, чи то татарських рис обличчя, придумавши йому прізвисько «япончик». До того ж Вацлав був мовчазний, замкнутий і надто повільно розумів. Однак він не упокорювався з приниженнями і завжди давав відсіч кривдникам, через що часто бував покараний, але ніколи і нікому не скаржився на несправедливість. У навчанні Ніжинський подавав великі надії. Він був першим у танцювальному класі, вчителі пишалися ним і могли б випустити зі школи на два роки раніше за визначений термін, якби крім танців Вацлав міг скласти іспити з загальноосвітніх предметів. Але він ледве з ними впорався і навіть завалив іспит з історії. На це викладачі заплющили очі – Ніжинського вже чекав Маріїнський театр.

Кар'єра юного артиста розпочалася дуже успішно. Він швидко став популярним. У перший свій сезон у Маріїнському театрі він танцював практично у всіх класичних балетах та у нових постановках Фокіна. Він був партнером Матильди Кшесінської, Анни Павлової, Ольги Преображенської. Він був романтичним юнаком у «Шопеніані», рабом Клеопатри в «Єгипетських ночах», пажом у «Павільйоні Арміди». У житті його ніяк не можна було назвати красенем, але на сцені Ніжинський перетворювався, в рухах з'являлася грація, його пластика була чарівною. Глядачам у залі він здавався чарівно красивим.

 

 
 

 

Однак, за всієї своєї обдарованості, Ніжинський був зовсім не пристосований до життя за межами сцени, він не вмів і не любив дбати про хліб насущний, і йому неодмінно був потрібен покровитель, хтось сильний і заповзятливий, хто піклувався б про нього. Першим таким покровителем став для нього князь Павло Дмитрович Львів, великий аматор балету та гарних юнаків. Незабаром на Ніжинського звернув увагу Сергій Дягілєв, який збирався підкорити Париж російським балетом, та запросив артиста до своєї трупи.

У програму сезону 1909 року увійшли балети Михайла Фокіна і Ніжинський підкорив паризьку публіку. Потім, повернувшись додому, він успішно танцював на сцені Маріїнського театру, виконував всілякі вставні па-де-де та танці, в яких постановники всіляко обігравали його дивовижний стрибок. Крім того, Фокін готував спектаклі для другого паризького сезону. Ніжинському призначалися ролі Арлекіна в «Карнавалі», Раба в «Шехерезаді» та Альберта в «Жизелі», а також два номери в дивертисменті, в яких було багато технічних труднощів. Успіх був гарантований. І знову Ніжинський повернувся до Санкт-Петербурга переможцем. Він мав виконати партію Альберта у виставі Маріїнського театру. Але тут і стався скандал. 25 січня 1911 року Ніжинський вийшов на сцену в тому самому костюмі, створеному за ескізом Олександра Бенуа, в якому танцював у Парижі. Це була копія історичного німецького костюма чотирнадцятого століття з сильно обтягуючим трико. Імператриці Марії Федорівні це здалося непристойним. Театральна дирекція, перелякавшись монаршого гніву, поспішила звільнити Ніжинського.

Що йому залишалося, окрім антрепризи Дягілєва? Російські глядачі його більше не бачили. Змінювалися сцени міст усього світу – Париж, Дрезден, Відень, Монте-Карло, Лондон, Нью-Йорк – всюди Ніжинського супроводжував приголомшливий успіх. Історія з костюмом послужила чудовою рекламою. А Дягілєв, не задовольняючись блискучим виконанням балетних партій, вирішив виховати зі свого друга хореографа. Першою постановкою Ніжинського була мініатюра «Післяполудневий відпочинок фавна» на музику Дебюссі.

Ось як, якщо вірити спогадам танцівника Сержа Лифаря, це почалося: «Сергій Павлович сидів із Ніжинським на площі Святого Марка у Венеції, і тут йому раптом, миттєво, спала на думку пластично-хореографічна думка зробити «Фавна». Сергій Павлович одразу ж схопився і став показувати біля двох великих колон венеціанської площі незграбну важку пластику Фавна. за всіх репетицій – а їх було більше ста! Ніжинський ставив окремо кожен такт і після кожного такту повертався до Дягілєва і запитував: «Так, Сергію Павловичу? А тепер що?»

Однак незвична пластика, запропонована Ніжинським, видалася Дягілєву перспективною, і він вирішив, що балетмейстер має поставити балет Ігоря Стравінського «Весна священна» – вже повноцінна вистава. Ритмічна складність музики розбурхувала творчу фантазію, Ніжинський створював дивовижно нову хореографію, в якій – незграбні рухи, зімкнуті фігури, ноги загорнуті шкарпетками всередину, лікті притиснуті до тіла, важкі втоптування в землю. Музика та пластика злилися воєдино, щоб відтворити могутнє прагнення природи та первісної людини до стихійного оновлення. І ця прем'єра також виявилася скандальною. В одних глядачів і критиків – шалене неприйняття, в інших – таке ж шалене захоплення.

Хоча «Весна священна» пройшла лише шість разів, ця вистава стала однією з вершин сучасного балетного театру, а також найбільшим стимулом для її подальшого розвитку. Одразу після прем'єри балету Стравінський писав: «Спільність наших задумів не поривалася ні на секунду». І за чотири роки до смерті, 1966 року, 84-річний композитор підтвердив: «Найкращим втіленням «Весни священної» з усіх я вважаю постановку Ніжинського». У сезон 1913 Ніжинський поставив також балет «Ігри» на музику Дебюссі. Сам він назвав цей твір «поемою в танці», а у програмах було надруковано «балет 1930 року». Скандала не було, але Дебюссі рішуче не зрозумів хореографії.

Але владний Дягілєв переоцінив свій вплив на Ніжинського. Той уже обтяжувався залежністю від антрепренера. А на виставах за участю Ніжинського майже щовечора можна було бачити витончену синьооку білявку. Це була Ромола Пульскі, дочка відомої угорської актриси та першого директора Угорської національної галереї. Дівчина закохалася у танцівника та твердо вирішила стати його дружиною.

 

 
 

 

Ромола почала брати уроки танцю у Чекетті і примудрилася вступити до дягилівської трупи. Вона чекала свого часу - і він настав. 15 серпня 1913 року дягилівська трупа вирушила у турне до Південної Америки. Дягілєв був змушений відпустити Ніжинського одного, бо боявся мандрувати морем. Вацлав вперше виявився наданим сам собі.

Ромола постійно намагалася траплятися йому на очі та розважала розмовами. Ніжинський був небагатослівним і замкнутим, і дівчині доводилося намагатися за двох.

Коли плавання вже майже завершилося, один із їхніх спільних друзів підійшов до Ромолі і повідомив їй, що Ніжинський просив дізнатися його, чи погодиться вона вийти за нього заміж. Потім він і сам ламаною французькою освідчився в коханні. Зрозуміло, Ромола відразу дала згоду. Вона розуміла, що для Ніжинського це втеча на волю, але сподівалася, що впорається з усіма труднощами. 10 вересня 1913 року в Буенос-Айресі Вацлав Ніжинський та Ромола Пульські одружилися в католицькій церкві Архангела Михаїла.

Коли Дягілєв дізнався про заручини свого протеже, він розлютився і в серцях наказав відправити Ніжинському телеграму, де говорилося, що «Російський балет» більше не потребує його послуг. Ніжинський із задоволенням прийняв відставку. Тепер він був наданий сам собі, і йому здавалося, що він буде щасливий, якщо загоїться так, як хоче сам. Ніжинський вважав, що почуватиметься спокійніше, позбувшись задушливої ​​опіки Дягілєва, який тепер здавався йому дияволом, який забрав його душу в обмін на славу та успіх.

Але, відірвавши Ніжинського від Дягілєва, Ромола відлучила чоловіка від справжнього мистецтва. Вона робила все, що могла, але самостійність Ніжинському протипоказана. Він організував власну трупу і навіть уклав контракт із театром «Палас» на вісім тижнів. Але за три тижні виступів дирекція театру розірвала контракт. Ця невдала антреприза залишила сім'ю Ніжинських без грошей. А у червні 1914 року народилася дочка Кіра. Ніжинські вирішили їхати до Санкт-Петербурга. Але на шляху у Будапешті їх застала Перша світова війна. Ніжинський був інтернований, разом із дружиною та дочкою він жив у Будапешті як військовополонений. На запрошення віденського театру 1916 року він повернувся до творчої діяльності. Серед його задумів була постановка балету "Тіль Уленшпігель" на музику Ріхарда Штрауса. Однак здійснити цю роботу йому вдалося лише на гастролях в Америці, знову в трупі Дягілєва, куди він повернувся того ж таки 1916 року.

Поступово у Ніжинського дедалі більше відчувалися ознаки важкого душевного захворювання. Остання його вистава – балет «Привид троянди» – відбулася 26 вересня 1917 року, а останній свій танець він станцював у 1919 році у Швейцарії. Цього ж року, у віці тридцяти років завершилося творче життя великого танцівника та хореографа. Наступні тридцять років життя вже не були пов'язані із балетним театром.

Дягілєв кілька разів намагався оживити мозок Ніжинського, впливаючи на нього танцем. Так, 27 грудня 1928 року в Парижі він привіз Ніжинського до Опери на балет «Петрушка», в якому танцівник створив одну з найкращих своїх партій. Але Ніжинський залишився байдужим. Після смерті Дягілєва досвід з пожвавлення розуму Ніжинського повторила Ромола. У червні 1939 року вона запросила Сержа Лифаря потанцювати перед чоловіком. Лифар танцював до знемоги, але Ніжинський залишався байдужим. Як раптом якась таємнича сила підняла його, і він злетів у стрибку, а потім знову занепав. Фотограф Жан Манзон, присутній при цьому диві, встиг сфотографувати останній стрибок божевільного бога танцю Ніжинського.

Ніжинський помер провесною, 8 квітня 1950 року, в Лондоні. Його поховали на цвинтарі Сент-Мерілебен, а через три роки порох танцівника перевезли до Парижа і поховали на цвинтарі Монмартра. Д. Трускінівська