Мері Вігман. Біографія
26.02.2022
Наталя Макарова
26.02.2022
 
 

 

Джордж Баланчін

Серед історій про російських емігрантів у Сергія Довлатова є і анекдот про те, як Баланчин не хотів писати заповіт, а коли все-таки написав, то залишив братові в Грузії пару золотих годинників, а всі свої балети роздарував вісімнадцятьом коханим жінкам. Всі балети - це 425 творів.

 

 

Георгій Баланчивадзе народився в Санкт-Петербурзі 9 (22) січня 1904 року в сім'ї відомого грузинського композитора, зачинателя грузинської опери та романсу, Мелітона Баланчівадзе (1862–1937), якого тоді називали «грузинським Глінкою». Його брат Андрій Баланчивадзе також талановитий композитор. 1914 року Георгій Баланчивадзе вступив до Петроградського театрального училища. Вперше він вийшов на сцену в «Сплячій красуні» - виконав роль маленького амура. Згодом він згадував про школу: «Ми мали справжню класичну техніку, чисту. У Москві так не вчили... У них, у Москві, все більше по сцені бігали голі, таким собі кандибобером, м'язи показували. У Москві було більше акробатики. Це не імператорський стиль». Тоді, у школі, він познайомився з музикою Чайковського та полюбив її на все життя.

Учнем він був старанним і, закінчивши школу, був у 1921 році прийнятий до трупи петроградського Державного театру опери та балету (колишнього Маріїнського). Ставши на початку 1920-х років одним із організаторів колективу «Молодий балет», Баланчивадзе ставив там свої номери, які виконував разом із іншими молодими артистами. Жилося їм нелегко – доводилося голодувати.

 

 
 

 

У 1924 році за сприяння співака В.П. Дмитрієва група танцівників отримала дозвіл на виїзд до європейського турне. Баланчивадзе твердо вирішив, що назад не повернеться. Їх було четверо – Тамара Джіва, Олександра Данилова, Георгій Баланчин та Микола Єфімов, їм шалено хотілося побачити світ, вони покотили по всій Європі. Дягілєв їх побачив у Лондоні.

Георгію Баланчивадзе пощастило: сам Дягілєв, уславлений авангардистський антрепренер, звернув на нього увагу. Молодий артист став наступним, після Броніслави Ніжинської, хореографом трупи «Російського балету Сергія Дягілєва». Дягілєв поміняв йому ім'я на європейський лад – так з'явився балетмейстер Баланчін.

Він поставив для Дягілєва десять балетів, зокрема «Аполлон Мусагет» на музику Ігоря Стравінського (1928), який разом із «Блудним сином» на музику Сергія Прокоф'єва досі вважається шедевром неокласичної хореографії. Тоді ж почалося багаторічне співробітництво Баланчина та Стравінського і було озвучено творче кредо Баланчина: «Бачити музику, чути танець».

 

 
 

 

Під час однієї вистави Баланчин травмував коліно. Ця обставина обмежила його можливості танцівника, зате дало йому вільний час для занять хореографією. Він відчув смак до викладання і зрозумів, що це його справжнє покликання. Повернувшись до Парижа у 1933 році, він заснував свою власну компанію. Художніми керівниками цієї компанії були Бертольд Брехт та Курт Вейль. У співпраці з ними Баланчин створював балет ХХ століття.

Якось Баланчин у 1935 році знайшов у паризькій бібліотеці дипломну симфонію молодого Жоржа Бізе і між іншим, у порядку заповнення вимушеного простою, поставив простенький, ні на що не претендуючий балет «Симфонія С», який, як з'ясувалося пізніше, став одним з його шедеврів. . Коли Баланчина 1947 року запросили до паризької «Гранд-опери», він обрав цю річ для свого дебюту під назвою «Кришталевий палац». Успіх був грандіозний. Після цього в 1948 році Баланчін переніс постановку до Нью-Йорка, і з того часу вона не сходить зі сцени Нью-Йоркського міського балету.

Після смерті Дягілєва в 1929 році "Російський балет" почав розпадатися, і Баланчин покинув його. Він працював спочатку у Лондоні, потім у Копенгагені, де був запрошеним балетмейстером. Повернувшись на деякий час до «Нового Російського балету», який влаштувався в Монте-Карло, і поставивши кілька номерів для Тамари Туманової, Баланчин незабаром знову пішов з нього, вирішивши організувати власну трупу – «Les Ballets 1933». Трупа проіснувала лише кілька місяців, але за цей час було здійснено кілька успішних вистав на музику Даріюса Мійо, Курта Вейля, Анрі Соге. Побачивши їх, відомий американський меценат Лінкольн Кірстайн запропонував Баланчину перебратися до США для створення Школи американського балету та трупи "Американський балет". Хореограф погодився.

Бостонський мультимільйонер Кірстайн був одержимий балетом. У нього була мрія створити американську балетну школу, і на її базі американську балетну компанію. В особі молодого, шукаючого, талановитого, амбітного Баланчіна Кірстайн побачив людину, здатну втілити її мрію в життя. У 1933 році Баланчін перебрався до Сполучених Штатів. Тут розпочався найтриваліший та блискучий період його діяльності. Стартував балетмейстер буквально на порожньому місці. Першим проектом Джорджа Баланчіна на новому місці було відкриття балетної школи. За фінансової підтримки Кірстайна та Едварда Уорберга 2 січня 1934 року Школа американського балету прийняла перших учнів. Першим балетом, який Баланчин поставив зі студентами, була Серенада на музику Чайковського.

Потім було створено невелику професійну трупу «Амм гастролювала як самостійний колектив. В 1936 Баланчин поставив балет «Вбивство на Десятій авеню». Перші рецензії були нищівними. Баланчин залишався незворушним; він твердо вірив у успіх. Успіх прийшов після десятиліть напруженої праці: з'явилися і постійні захоплення преси, і багатомільйонний грант від Фонду Форда, і портрет Баланчина на обкладинці журналу Тайм. І головне – переповнені зали на виставах його балетної трупи. Джордж Баланчин став визнаним головою американського балету, законодавцем смаків, одним із лідерів неокласицизму у мистецтві.

 

 
 

 

1940 року Баланчин став громадянином США.

У 1941 році він створив для латиноамериканських гастролей американської трупи «Амерікен бале караван» дві найзнаменитіші свої вистави – «Балле Імперіал» на музику П.І. Чайковського та «Кончерто бароко» на музику І.С. Баха. У 1944 та 1946 роках Баланчин співпрацював з «Російським балетом Монте-Карло». 1946 року Баланчин і Кірстайн заснували трупу «Балетне товариство». 1948 року Баланчину запропонували керувати цією трупою у складі Нью-Йоркського центру музики та драми. "Балетне товариство" стало Нью-Йоркським міським балетом.

Здавалося б, Баланчину, вихованому на класичному балетному репертуарі, який отримав класичну музичну освіту, Чайковський має бути ближчим, ніж, скажімо, Пауль Хіндеміт. Але коло його улюблених композиторів було широким. Він включав Чайковського та Прокоф'єва, Стравінського та Баха, Моцарта та Глюка, Равеля та Бізе, Бернстайна та Голда, Гершвіна та того ж Хіндеміта, якому він замовив музику «Чотири темпераменти» для відкриття «Балетного товариства».

Музика означала щось більше, ніж кістяк для хореографії. Музика давала імпульс. Поки він не бачив музику, він не починав працювати. Жодних заздалегідь замовлених сюжетів він не визнавав: музика вирішувала все. Баланчин читав клавір з листа і одразу бачив: чи це його музика. Його музична освіта дозволяло йому знаходити контакт із композиторами та вносити свої корективи до оркестровок. Швидкість, з якою він ставив свої балети, багато в чому залежала від його вміння читати клавір.

 

 
 

 

У 1950—1960-ті роки Баланчин здійснив низку успішних постановок, серед яких – «Лускунчик» Чайковського, виконання якого стало різдвяною традицією в США.
За влучним висловом Моріса Бежара, Баланчин «переніс за доби міжпланетних подорожей аромат куртуазних танців, які прикрашали своїми гірляндами двори Людовика XIV і Миколи II». Він повертав на балетну сцену чистий танець, відтіснений на другий план сюжетними балетами. Помер Баланчин у Нью-Йорку 30 квітня 1983 року, похований на кладовищі Окленд у Нью-Йорку. Через п'ять місяців після його смерті в Нью-Йорку було засновано «Фонд Джорджа Баланчіна». Провідні американські газети, що рідко між собою у чомусь погоджуються, одностайно зарахували Баланчина до трьох найбільших творчих геній двадцятого століття; двоє інших - Пікассо і Стравінський ...


Д. Трускінівська