Хосе Лимон
15.10.2022
VII Міжнародний конкурс балету ім. С.Лифаря
15.10.2022
 
 

 

Марго Фонтейн

Їй було сорок два роки, і вона вирішила піти зі сцени у блиску слави. Але їй запропонували попрацювати із молодим партнером – і вона залишилася. Так народився один із легендарних дуетів світового балету: Фонтейн – Нурієв.

Коли Нінетт де Валуа, яка підшукувала нових балерин для дитячої трупи, відвідала школу «Вік-Уеллс», вона розглянула серед дівчаток-підлітків одну, що здалася їй особливо обдарованою. Темнооку дівчинку з короткою стрижкою вона спершу прийняла за китаянку. Але коли Пеггі показала, чому навчилася, Нінетт де Валуа взяла її до свого колективу.

 

 
 

 

Дівчинці було п'ятнадцять років, коли вона дебютувала в ролі сніжинки у «Лускунчику», а вже через рік вона перетворилася на блискучу Марго Фонтейн, одержав свою першу головну роль в обхід інших, уже визнаних зірок. У сімнадцять років вона замінила прима-балерину Алісію Маркову та танцювала свою першу Жизель. Вона чудово виконала головні партії у класичних балетах «Лебедине озеро» та «Спляча красуня». У 1939 році розпочалося співробітництво з хореографом Фредеріком Аштоном. Він поставив для Фонтейн балети "Дафніс та Хлоя", "Сільвія" та "Ундіна".

Нінетт де Валуа пов'язувала з юною танцівницею чимало надій. І справді - її танець був бездоганний, техніка відточена до досконалості, дуже скоро Фонтейн підкорила балетоманів Англії, а до тридцяти років, після виступу в Нью-Йорку, до її ніг впала і Америка. Для американців вона олицетворювала високу смаком британську школу з її початковою музичністю, досконалою лінією та стриманістю. Виконання Фонтейн партії Аврорі у «Сплячій красуні» (1949, Нью-Йорк) прославило її на весь світ.

Марго Фонтейн вийшла заміж у 36 років, 1955 року. Її чоловіком став син високопоставленого панамського політика Роберто Аріас. Брак був тривалий, але не надто вдалий - Аріас продовжував зав'язувати чисельні романи і врешті-решт на нього в 1964 був скоєний замах одним з обдурених чоловіків. Марго Фонтейн на 25 років шлюбу, що залишилися, отримала на руки примхливого плейбоя-паралітика.

1961 року, коли кар'єра сорокадворічної Фонтейн як примі-балерині Королівського театру вже хилилася до заходу сонця, з Росії на Захід утік чудовий молодий танцюрист – Рудольф Нурієв.

Фонтейн влаштовувала благодійний концерт на користь Королівської академії танцю та підбирала танцівників. Їй запропонували запросити Нурієва. Побачивши його виступ, вона зрозуміла – найкращого танцівника вона в житті не бачила. Але Нінет де Валуа довго вмовляла її взяти молодого артиста у партнери. Танцівниця боялася, що різниця у віці буде надто помітною.
— Щоб танцювати з ним, — сказала Фонтейн, — мені треба в нього влюбитись. Схоже, це сталося. Нурієв був на 19 років молодший за Фонтейн, але їхній дме відразу став легендою.

Рудольф Нурієв так згадував про їхні спільні репетиції: «Повна самовіддача. Вона вкладала в мене всю душу. А потім наші емоції викидалися до зали. Викидалися, а не подавались. Ми грали та жили один одним».

 

 
 

 

Тріумфами стали виступи цієї пари в постановках Аштона Маргарита і Арман (1963), Кеннета Макміллана Ромео і Джульєтта (1965) і Ролана Петі Пеллеас і Мелісанда (1969). Вони були нерозлучні, вони ходили, тримаючись за руки, сміялися без видимої причини, словом, поводилися як закохані діти. Через багато років Нурієв говорив про Фонтейн: Це все, що в мене є. Тільки вона…»

Фонтейн та Нурієв були ідеальною балетною парою. Їхнє партнерство, можливо, було найвдалішим за історію балету. Нурієв мав неймовірну здатність надихати на подвиги. У ньому було стільки енергії, що її вистачало не тільки для нього самого, а й для оточуючих. Він танцював на межі неможливого і підштовхував до того ж Марґо. Коли вона падала від втоми і казала: «Я більше не можу», він казав їй у відповідь: «Можете! Я знаю, що можете! І вона вставала і унеможливлювала.

У танцівниці було лише два виходи – робити так, як він каже, чи залишити балет. Вона не могла залишити балет, а тому їй довелося відповідати молодому партнеру, постійно, день за днем ​​робити подвиг, робити неможливе.

З 1954 Фонтейн стала президентом Королівської академії танцю. 1956 року вона була удостоєна ордена Британської імперії.

Фонтейн пішла зі сцени наприкінці сімдесятих. Якийсь час вона брала участь в особливо вигідних ангажементах разом з Нурієвим, але більшу частину часу вона проводила на фермі. Вона втомилася…

В оточенні стада корів і п'яти собак артистка жила далеко від блискучого світла, в тиші та спокої, ведучи вельми спартанський спосіб життя. Після сорока п'яти років служіння англійському балету вона мала пенсії, а накопичені за виступи заощадження давно вичерпалися, витрачені лікарів чоловіка.

 

 
 

 

Фонтейн ніколи не дізналася, що Нурієв оплачував багато її лікарняних рахунків, тому що її власний бенефіс на її честь приніс двісті п'ятдесят тисяч фунтів стерлінгів, спрямованих до трастового фонду для підтримки Марго до кінця її днів.

Марго Фонтейн померла в Панамі 21 лютого 1991 від раку. Чоловік Роберто помер за два роки до неї, Нурієв – за два роки після неї. У заповіті Марго просила поховати її не у Вестмінстерському абатстві, як гордість Англії, а на цвинтарі міста Панама, в ногах у чоловіка. Її пам'ятник – найменший на цьому цвинтарі. Д. Трускінівська