Наталя Макарова
26.02.2022
Мерс Каннінгем
16.04.2022
 
 

 

Марк Морріс

Марк Морріс (Mark William Morris) народився 1956 року в Сіетлі (Seattle, Washington). У сім'ї його всіляко заохочували мистецтва – музику та танець; батько його з раннього дитинства прищеплював синові музичний смак, а матінка вчила Марка азам фламенко та балету. Пізніше Марк навчався у Верли Флауерс (Verla Flowers) та Перрі Брансона (Perry Brunson).

 

 

У 16-річному віці Морріс подорожував Іспанією (Spain), тоді він всерйоз вважав себе танцюристом фламенко і вирішив присвятити своє життя саме цьому. Втім, у Європі він залишитись так і не наважився – через режим Франка йому довелося повернутися до Штатів; він оселився у Нью-Йорку (New York City), у 1976 році; крім того, Марк жив разом з іншими акторами та танцівниками на горищі в Хобокен, Нью-Джерсі (Hoboken, New Jersey), час від часу беручи участь у концертах та шоу.

На тому ранньому етапі своєї кар'єри Морріс виступав з Ларом Любовичем (Lar Lubovitch), Ханахом Кааном (Hannah Kahn), Лорой Дін (Laura Dean), Еліотом Фелдом (Eliot Feld) та танцювальним колективом 'Koleda Balkan'.

< > У 1980 році Марк зумів започаткувати власну танцювальну компанію – з того часу він створив близько 100 робіт для неї. 'Mark Morris Dance Group' спочатку давала лише пару щорічних виступів, а в 1986-му прийшов успіх – його групу показали на національному телебаченні, в 'Dance in America' на каналі PBS. У 1988-1991 Марк Морріс очолював балет Королівського театру Ла Моне у Брюсселі (Theatre Royal de la Monnaie in Brussels). Саме в цей творчий період Марк створив три повнометражні балетні уявлення: 'Міцний оршок' (The Hard Nut), 'Швидко, задумливо, помірно' (L'Allegro, il Penseroso ed il Moderato) та 'Дідона і Еней' (Dido and Aeneas ).

 

 
 

 

1990 року Морріс розпочав постановку танцювального проекту під назвою 'Білі дуби' (White Oak Dance Project) з Михайлом Баришниковим (Mikhail Baryshnikov).

Взагалі, у 1990-х Морріс став дуже затребуваним хореографом. До його досягнень цього періоду відносяться чотири роботи у Балеті Сан-Франциско (San Francisco Ballet); пропозиції про співпрацю надходили від таких компаній, як Американський театр балету (American Ballet Theatre), Бостонський балет (Boston Ballet), Балет Паризької опери (Paris Opera Ballet).

Його балетні постановки можна побачити у репертуарі Женевського театру (Grand Theatre de Geneve), Новозеландського балету (The Royal New Zealand Ballet), Англійського національного балету (English National Ballet) та багатьох інших.

Морріс багато працював в опері, створюючи хореографію до постановок у США, Британії та по всій Європі.

Марк Морріс удостоївся всіляких нагород світу балету та хореографії, крім того, йому присвоєно звання почесного доктора від безлічі навчальних закладів – Бостонської консерваторії музики (Boston Conservatory of Music), Джульярдської школи (The Juilliard School), Університету Лонг-Айленда , Інституту Пратта (Pratt Institute), Коледжу Баудуїна (Bowdoin College) та кількох інших.

 

 
 

 

Творчість та життя Марка Морріса стали предметом монографії Джоан Акочелли (Joan Acocella) у 1993 році. У 2001 році вийшла збірка критичних есе з фотографіями, у центрі якої – робота Морріса 'L'Allegro, il Penseroso ed il Moderato: A Celebration'. Примітно, що сам Марк, який відрізнявся від своїх балетних колег важчою статурою, умів виглядати напрочуд легкою і невагомою в танці, а його художня виразність і принесла йому заслужений успіх. З 2001 року компанія Морріса розташована в Брукліні (Brooklyn), там же відкрився і танцювальний центр Марка Морріса - Mark Morris Dance Center, у студіях якого проходить навчання хореографії та балету для різних вікових груп. Автор: Поліна Челпанова