Айседора Дункан: “Я почала танцювати в утробі матері”
10.10.2022
Уільям Форсайт. Біографія
10.10.2022
 
 

 

Матс Ек

"Гротеск - ось мій шлях до прекрасного" Матс Ек.

 

 

Матс Ек - найбільший шведський хореограф та одна з культових постатей балетного театру кінця ХХ століття. Він належить до того покоління балетмейстерів-інтелектуалів, які почали ставити в 70-ті роки. Соратник і одноліток Джона Ноймайєра, Вільяма Форсайта, Іржі Кіліана, він єдиний не пройшов "штудії" у Джона Кранка у Штутгарті. На відміну від вищезгаданих "штутгартців" він майже не звертається у своїх постановках до класичного танцю, який знає, любить та поважає. Натомість усі найбільші "ключові балети" Ек поставив саме на матеріалі класичної спадщини балетного театру XIX століття, зазіхнувши на "свята святих". Він запропонував абсолютно самостійні версії "Лебединого озера" (1987), "Сплячої красуні" (1996) і навіть "Кармен" (1992). Ековська "Жизель", яку він написав у фатальні для багатьох 37 років, відкривала цей список. Вона справила ефект бомби, що розірвалася. Його прокляли класики-пуристи і до небес звеличили модерністи. Але на диво дружно подивилися всі.

 

 
 

 

З моменту народження (18 квітня 1945) Матс був приречений і на театр (мати - знаменитий балетмейстер, батько Андерс Ек - найбільший драматичний актор), і на бунт. Інші — діти як діти — одразу пішли батьківськими стопами (сестра стала акторкою, брат — відомим танцівником), а він після навчання працював то в ляльковому театрі, то асистентом у Бергмана в кіно. До танцю повернувся пізно, зате назавжди. У 27 років і за покликом душі, накопичивши великий художній досвід та інтелектуальний багаж. Затанцювавши в трупі матері, невдовзі почав і ставити. Серед перших його робіт «Святий Георгій та дракон». З «драконом» — підсвідомістю, фрейдівськими комплексами та юнгівським колективним несвідомим — він потім «воюватиме» всю дорогу. Відкриваючи то один, то інший "клапан" пекельного котла, щоб "не вибухнув". У великих балетах, у таких мініатюрах, як «Мокра жінка», «Дим», створених для класичної суперзірки Сільві Гіллем, цієї «мадемуазель Ні», яка, подібно до Еку, зсередини «підриває» класичну форму.

Як свідчать його постановки, у спокійному, на вигляд розважливому представнику суворої протестантської країни приховано вирують майже іспанські фанатичні пристрасті. Чи не звідси потяг до компенсації у вигляді творів на іспанські теми? Самі за себе говорять його балети «Будинок Бернарди» за Гарсіа Лоркою, «Кармен». Іспанською була навіть його абсолютно антикласична муза Ана Лагуна, для якої він і поставив майже всі центральні партії своїх балетів… Матс Ек, безперечно, людина величезної культури та знань, до того ж жива, емоційна, пристрасна. Простий, логічний та ясний у своїй пластиці. Мінімаліст із максимальним ефектом впливу. У його хореографії велика кількість прихованих цитат із класичної редакції балету, власні парафрази на відомі танцювальні мотиви. Жодних пуантів, майже побутові костюми. Свій хореографічний «почерк», який виріс із самобутнього симбіозу класики, модерну, мінімалістських жестів. Його хореографічний почерк завжди впізнаваний, за символічними улюбленими поєднаннями рухів, іронічним зіставленнями та жартівливими контрапунктами.