Моріс Бежар. Біографія
25.01.2022
Джардж Біланчін
26.02.2022
 
 

 

Мері Вігман. Біографія.

Мері Вігман (її справжнє ім'я - Marie Wiegmann) народилася і виросла в Ганновері в сім'ї успішних комерсантів. Батьки мріяли дати їй гарну освіту, та був вдало видати заміж. Але дівчину, що тяжіла до свободи, така доля не приваблювала. У 1910 році випадок звів її з Емілем Жаком-Далькрозом. Цей швейцарський композитор і педагог, що був за натурою дуже веселою людиною, завжди прагнув зробити заняття музикою живими та цікавими. В результаті він розробив систему музично-ритмічного виховання (ритмічну гімнастику) - тренувань, що сприяють виробленню абсолютного слуху та здатності до музичної імпровізації. Спеціальну школу ритмічного виховання він відкрив у німецькому Хеллерау, куди 1911 року і приїхала вчитися Мері Вігман.

 

 

Хуго Ерфурт. ''Мері Вігман. Танець відьми II (1926) Хуго Ерфурт. "Мері Вігман. Танець відьми II" (1926) Саме там танцівниця познайомилася з Емілем Нольде, який теж був нескінченно одержимий танцем. За порадою цього художника Мері вирушила вчитися далі - до творця вільного танцю, "великого експериментатора" Рудольфа фон Лабана (Rudolf von Laban), для якого танцювальна пластика була головним і часто єдиним засобом створення образу. А пізніше Вігман відкрила власну школу експресивного танцю (наприкінці 1930-х років була закрита нацистами).

Гімн танцю
Мері Вігман та Еміль Нольде стали близькими друзями. Разом із художником та його дружиною танцівниця часто імпровізувала. А потім натхненний Нольде увічнював танець у своїх картинах та літографіях. Але мистецтво Вігман стало джерелом натхнення багатьох художників та скульпторів. Особливо схилялися перед талантом танцівниці основоположники німецького експресіонізму, які входили у відому групу "Міст". Її головний ідеолог і беззмінний лідер Ернст Людвіг Кірхнер (Ernst Ludwig Kirchner) бачив у танці Вігман цілющий потенціал і прославляв його за дивовижну самобутність. Танцювальні мотиви відображені на багатьох його полотнах. Серед них - "Танцівниця, що підняла спідницю" (1909), також представлена ​​в експозиції.

 

 
 

 

Мері Вігман довелося зробити в мистецтві танцю модерн дуже важливий для нього крок: саме вона відмовилася від рухів, які традиційно вважалися красивими. Мері Вігман зробила все, не зважала ні на що задля досягнення в модерні ступеня максимальної щирості. Все, в тому числі і потворне, і страшне, Мері Вігман вважала за гідне втілення у своєму танці. Вона дебютувала зі своїми постановками танцівницею, що склалася, за її плечима була дворічна навчання в балетній школі

З перших постановок («Танець відьми» 1914) Вігман воліла роботу в руслі експресіонізму, вона швидко завоювала собі право виступати з сольними концертами. До 35 років нею вже була заснована в Дрездені школа експресивно-пластичного танцю, який свідомо протиставлявся нею класичному балету. На противагу йому Вігман завжди танцювала босоніж, використовувала великі стрибки, майже завжди партерні. Її сольні та групові постановки (балет «Скарга», цикли балетів-«Жертва», «Танці матері», «Сім танців про життя») відрізнялися крайньою напруженістю та динамізмом форм. Мистецтво Вігман не несло у своїй хореографії пафосу протесту - її приваблювали теми одержимості, пристрасті, страху, розпачу, смерті.

 


 

Фашистський уряд, навпаки, що тяжів до підтримки пафосних постановок класичного балету, вже після 1936 знайшло потрібним обмежити діяльність Вігман. Тільки в 1949 році вона змогла очолити свою нову школу в Лейпцигу, але і там комуністична влада Східної Німеччини перешкоджала її роботам і в 1949 Вігман емігрувала в Західний Берлін. Там вона викладала останні 24 роки свого життя і поставила такі зразки танцю модерн як балети: «Орфей та Еврідіка» та «Алцеста» на музику Глюка, «Карміна Бурана» та «Катуллі Карміна» на музику Орфа та знамениту «Весну Священну» на музику. Ігоря Стравінського у німецькій міській Опері Західного Берліна. Її знаменитими учнями стали Х. Хольм, І. Георгі, Г. Палукка, М. Вальман, Х. Кройцберг та М. Терніс.