10 універсальних порад початківцю хореографу
16.10.2022
Метью Боурн. Біографія
16.10.2022
 
 

 

Метод Фельденкрайза. Усвідомлення через рух.

Про метод. Що це таке?

Метод Фельденкрайза - це розумний підхід до людського руху, мета якого - загальне покращення функціонування людини та розвиток її здібностей. Застосовувані методом вправи («уроки») містять комбінації рухів, створені задля поліпшення розуміння досвіді того, як ми діємо і використовуємо своє тіло. Виконання цих уроків дозволяє знайти альтернативний спосіб виконання дій, легший та ефективніший. Результатом такого перенавчання стає усунення зайвих напруг і пов'язаних з ними симптомів, ефективніша витрата сил, загальне відчуття легкості, підвищення спортивних результатів та покращення якості життя.

Кожен може отримати користь від занять методом. У процесі життя ми накопичуємо в тілі різні напруги, слідуючи сформованим звичкам займаємося тільки певною діяльністю і непомітно стаємо обмежені тим, що робимо, а також уявленнями, що склалися, про себе і про своє тіло. Поступово це позначається на тому, як ми функціонуємо — наші можливості у русі стають дедалі мізернішими, ми стаємо заручниками одного разу сформованих способів діяти. Ми вважаємо це нормою, тому що це єдине, що ми знаємо, нам нема з чим порівняти. Більшість людей проходить через все життя з величезною кількістю напруги, основною проблемою стає те, що ми так і не отримуємо знань про те, як ще ми можемо діяти, легше і природніше.

 

 

Не усвідомлюючи цього, ми не можемо зупинити цей процес і навчитися використовувати себе знову — ми не можемо навчитися керувати тим, як ми рухаємося і діємо взагалі. Найяскравіше цей ефект проявляється з віком чи внаслідок порушення рухових функцій, але навіть спортивні молоді люди часто не підозрюють про те, наскільки може бути покращено їхній стан та діяльність за рахунок методу Фельденкрайза.

Люди займаються методом з різних причин: для того, щоб вирішити проблеми зі здоров'ям (порушення постави, проблеми зі спиною, наслідки перенесених травм та захворювань опорно-рухового апарату та нервової системи, м'язова скутість, наслідки ДЦП, розсіяного склерозу та інші випадки, насамперед) черга ті, де проблема пов'язана з моторними порушеннями та використанням свого тіла), покращити результати в танцях, бойових мистецтвах, хатха-йозі, будь-якому виді спорту чи творчості, покращити усвідомленість виконання щоденних дій для більшого комфорту (наприклад, усунути болі та напруження при роботи за комп'ютером, зробити підйом сходами, що не потребують зусиль) або для дослідження можливостей власного тіла.

Метод Фельденкрайза викладається у двох формах: уроки Усвідомлення через рух та Функціональної інтеграції.

Уроки Усвідомлення через рух або викладаються в групах (інструктор голосом направляє рухів, що займаються через серію, які зазвичай виконуються лежачи на підлозі), або ними можна займатися індивідуально, слухаючи запис уроку і самостійно виконуючи описувані дії (багато уроків доступні в аудіозаписі або в текстовому вигляді) . Рухи повільні, м'які і мають характер дослідження, пошуку нових способів виконання того, що зазвичай люди роблять автоматично. Інструктор допомагає учням звернути увагу на найдрібніші та водночас важливі нюанси виконання рухів, які не помічаються, коли ми рухаємось як завжди.

Функціональна інтеграція - це індивідуальна робота, в процесі якої практик своїми руками працює з рухами клієнта з тією ж метою, що і під час групових занять - навчити людину розуміти на тілесному рівні як можна виконувати ту чи іншу дію більш ефективно та легко. Фактично, у процесі практик завдяки розвиненою чутливості виробляє мануальне перенавчання клієнта, допомагаючи йому відчути своє тіло по-новому і сприяючи знаходженню нових способів руху. Можна сказати, що заняття з професійним практиком можуть принести велику користь у складних ситуаціях, але самостійні заняття уроками Усвідомлення через рух роблять метод доступнішим.

 

 
 

 

Засновник методу Моше Фельденкрайз був надзвичайно освіченою та різнобічною людиною. За професією інженер та фізик, він став одним із перших європейських чорних поясів з дзюдо і згодом викладав це бойове мистецтво протягом 25 років. Моше вивчав різні традиції та дисципліни (серед інших дзен, йогу, гіпноз, хасидизм, акупунктуру та китайську медицину), зустрічався та працював з багатьма видатними вченими, піонерами у дослідженнях взаємодії тіла та психіки, а також спортсменами та музикантами.

Травма коліна, отримана при грі у футбол у молодості та яка загрожувала інвалідністю, змусила його шукати спосіб вилікувати себе. Постійно експериментуючи, він помітив, що, рухаючись повільно, помічаючи взаємозв'язки між частинами тіла, можна знайти нові способи виконання звичних дій. Моше аналізував як навчаються руху діти у розвитку і як використовується тіло майстрами дзюдо при найефективнішому виконанні прийомів; у результаті він не тільки зміг допомогти самому собі, але й створив практичний метод, який може покращити якість життя будь-якої людини: від немовляти до професійного музиканта, спортсмена чи домогосподарки.

Відмовившись згодом від кар'єри фізика, Фельденкрайз почав займатися просуванням свого методу, оскільки розумів, що у світі практично немає людей, яким метод не міг би допомогти у їхній діяльності. Сам Моше казав, що не винайшов нічого нового; але його внесок полягав у тому, що він зробив конкретними та застосовними багато абстрактних речей.

Після смерті Фельденкрайза в 1984 році відкриття в нейробіології багато в чому підтвердили багато з здогадів Моше, зокрема його ідеї про навчання, нейропластичність (зміни структур мозку під дією досвіду) і про те, як рухи, почуття, відчуття та мислення організуються в наше «уявлення про себе» і надалі визначають наші можливості та дії в житті. Не буде перебільшенням сказати, що підхід Фельденкрайза випередив свій час. Метод Фельденкрайза набуває все більшого поширення та визнання медичною спільнотою в Європі, Ізраїлі, Австралії та поступово поширюється в США, проте не настільки добре відомий у Росії та країнах СНД.

Як працює метод? Метод Фельденкрайза не є різновидом лікувальної фізкультури або масажною технікою, його не можна віднести до тілесно-орієнтованої психотерапії, це метод навчання, який проте має терапевтичний ефект. В його основі лежить науковий підхід та комплексне розуміння функціонування нервової системи людини. Метод перегукується з роботою з тілом та рухами в деяких східних практиках, проте більш функціонально орієнтований.

Докладніше про сфери застосування методу, принципи його роботи, результати та дослідження ефективності ви можете в розділі Статті. У самостійній практиці методу можна використовувати розділ Уроки, який поступово поповнюється новими матеріалами. Стаття взята із сайту Метод Фельденкрайза. Усвідомлення через рух. Група в соцмережах МАЙСТЕРНЯ РУХУ. СЛІД ЗА ІДЕЄЮ.