Джардж Біланчін
26.02.2022
Марк Морріс
26.02.2022
 
 

 

Наталія Макарова

Вона заслужила неофіційний титул «першої леді європейського балету», підкоривши серця глядачів усіх країн, але її фотографії зникли зі стендів Ленінградського хореографічного училища, а радянським артистам, які виїжджають на гастролі за кордон, найсуворіше було заборонено не лише спілкуватися з нею, але навіть просто вітати .

 

 

Наталія Макарова народилася 21 листопада 1940 року. Її дитинство пройшло у скромній обстановці, яку могла їй надати радянська інтелігентська сім'я скромного достатку – її батько загинув на війні. Дівчинка захоплювалася гімнастикою (що дало необхідну для балерини гнучкість), любила балет, ще у дитинстві знала весь репертуар.

Вона займалася у хореографічній студії Ленінградського Палацу піонерів. Щось там не склалося, її відрахували з гуртка. А танцювати хотілося. Вона сама прийшла до хореографічного училища, побачивши оголошення про прийом і навіть не думаючи про те, що її можуть туди прийняти. Від хвилювання дівчинка переплутала номер телефону. Правда, якимсь дивом її розшукали, і вона була прийнята до училища. Незважаючи на прекрасні природні дані, у перші роки навчання Наташа аж ніяк не була кращою ученицею в танцювальному класі - заважала розсіяність і властивість повністю йти в себе, у свої думки, відмовляючись від оточуючого, що, за її словами, нерідко приводило у відчай її педагогів . Проте стрибок Макарової захоплював уже тоді.

Відносини з однокласницями не складалися. Вона завжди трималася трохи окремо від будь-якого колективу, маючи лише дуже обмежену кількість близьких їй людей. Так було і в училищі – з однокласницями вона не дружила через свою, як вважалося, «дивність», несхожість на інших. Макарової не довелося вчитися у Ваганової (вона померла за два роки до вступу Макарової до училища), проте дух ваганівської школи був ще живий.

 

 
 

 

Вона і не хотіла, і не могла бути такою, як належить. Недарма балетмейстери, які справили, за її визнанням, найбільший вплив на становлення естетики Наталії Макарової теж були незвичайними і нестандартними. Досі з глибокою вдячністю та повагою згадує Макарова про Касьяна Голейзовського та Леоніда Якобсона.

Здавалося б, все було чудово, і молода танцівниця відразу ж, з перших кроків почала яскраву артистичну кар'єру. У передвипускному класі Макарової та її постійному партнеру тих років Микиті Долгушину разом з іншими учнями пощастило почати репетирувати з Касьяном Голейзовським, балетмейстером-новатором, який ставить свої спектаклі в неокласичному стилі, з зовсім іншою хореографією та пластикою. На молодь така зустріч із відступом від загальноприйнятого канону справила величезне враження, і репетиції із Голейзовським стали святом.

До випускної вистави Макарова та Долгушин готували па-де-де із «Жизелі». Першим, хто обурився змінами в хореографії партій Альберта і Жизелі, зробленими на кшталт Голейзовського, був репетирував із молодою парою Борис Шавров. Справа дійшла до директора училища В. Шелкова, гонителя Рудольфа Нурієва в роки його навчання, і Макарової з Долгушиним у наказовому порядку було заборонено будь-що змінювати у своїх партіях.

Проте на випускній виставі дует із «Жизелі» бунтівна пара все ж таки виконала по-своєму. Це не мало наслідків лише тому, що їхній виступ пройшов дуже успішно, заслуживши овації зали та схвалення критики.

 

 
 

 

Здавалося б, доля Наталії Макарової у Кіровському театрі складалася вдало. Вона була відзначена критикою та улюблена публікою, і все у неї зовні складалося благополучно. Їй одразу ж приписали амплуа романтичної балерини, і партії, які вона танцювала у перші кілька років своєї роботи в Кіровському театрі, знаходилися в межах цих рамок: Квіткарка в «Дон Кіхоті», один із лебедів у «Лебединому озері», Біла Кішечка у « Сплячій красуні», Марія у «Бахчисарайському фонтані».

Проте Макарова вважала, що вона не мала головного – свободи самовираження та творчості.

Головний балетмейстер Костянтин Сергєєв був поборником суворої класики і вводив у нові балети (наприклад, «Далеку планету» – балет на космічну тематику) традиційні па-де-де. При цьому балет не бажав відставати від літератури – на сцені Великого театру ставилися балети «Ангара» про пуск гідроелектростанції та «Асель», де на сцену виїжджав (під оплески глядачів!) трактор.

У умовах Макарової пощастило: нею зацікавився чудовий балетмейстер нонконформістського штибу Леонід Якобсон. Ще складаючи випускні іспити, Макарова та Долгушин брали участь у спектаклях Кіровського театру, танцюючи у постановках Р. Якобсона «Спартак» та «Хореографічні мініатюри». Він чудово поставив для Макарової "Триптих на теми Родена", потім вона виконала роль Зої в балеті "Клоп". що вимагає не тільки зовсім іншої хореографії, а й неабиякого артистизму. За спогадами Макарової, робота над «Клопом» стала для неї етапною, переломною, справжньою творчою радістю.

Балет «Клоп» ясно показав і самій балерині, і публіці, що діапазон її творчості значно ширший, ніж те коло ролей, у яких її переважно використовували у театрі.

Згодом Макарова танцювала у Якобсона партію Дівки-краси у чудовому спектаклі «Країна чудес». Їй сподобалася стихія казкового примітиву та роль Дівчини-краси – у хореографії були і драматизм, і лірика, і гротеск – те, чого їй завжди хотілося.

 

 

У 1969 році вона отримала звання заслуженої артистки Української РСР. Інша балерина на її місці була б задоволена своєю творчою кар'єрою – провідні партії у класичних балетах, кохання публіки, визнання заслуг. Макарова по праву вважалася однією з найкращих балерин Радянського Союзу.

Рішення Макарова залишитися в Лондоні 4 вересня 1970 року, за її словами, не було обдумано заздалегідь і прийшло раптово, під впливом емоцій. Проте сама ситуація у Кіровському театрі складалася так, що талановитій молоді дуже важко було реалізувати свій творчий потенціал.

І творча, і особиста доля Наталії Макарової після її вирішального кроку, що так різко змінило все її життя, склалися вдало, хоч і не відразу. У перші дні після того, як були улагоджені всі формальності, що стосуються її перебування в Англії, її підтримав Рудольф Нурієв. Разом з ним Макарова виступила на телебаченні, виконавши па-де-де з балету «Лебедине озеро». Але Лондон прийняв її непривітно: провідні балерини театру Ковент-Гарден подали заяву директорові – якщо її візьмуть до театру, ті звільняться. Попереду був тільки шлях до Америки – і незабаром Макарову запросив знаменитий «Американ балле театр» – з цією трупою вона згодом працювала довго і плідно. Були й інші пропозиції від різних антрепренерів та театрів, Макарова отримала можливість самостійно формувати свій репертуар, працювати з найкращими балетмейстерами – у тому числі з Джорджем Баланчін. Їй пропонували всі – класику, неокласику, яка особливо припала їй до душі, модерн, сучасний танець – різноманітні, цікаві для кожної балерини ролі. Наталія Макарова здобула не лише світове визнання, а й рідкісний титул «балерини-асолюту», який визнає її досконалість.

 

 

Вдало склалася і її особисте життя. Бізнесмен Едвард Каркар, який став її чоловіком, з 1964 бережно зберігав автограф балерини, який отримав під час її гастролей. Сан-Франциско став для неї будинком, незважаючи на те, що Макарової не часто вдавалося там бувати - робота завжди забирала у неї дуже багато часу. 1 лютого 1978 року вона народила сина, але вже невдовзі після цієї події знову була на сцені.

Тільки в січні 1989 року вона змогла повернутися до Ленінграда і після довгої розлуки побачитися з матір'ю. Але не можна танцювати вічно – і Макарова вирішила спробувати сили і як балетмейстер. Її постановним дебютом стало «Царство тіней» із балету «Баядерка». Потім були «Лебедине озеро» в хореографії Л. Іванова, «Пахіта». Фахівці високо оцінили роботу Наталі Макарової. Після свого рішення покинути сцену вона не стала працювати менш напружено – заняття репетиційною та педагогічною діяльністю, постановки, кінозйомки. Крім цього, вона серйозно відновила малярські заняття, до яких з дитинства виявляла неабиякі здібності. Словом, активне життя Наталії Макарової, чудової балерини та людини невичерпних творчих можливостей, продовжується. Д. Трускінівська