Як правильно вибрати викладача?
14.10.2022
Система Е. Жак-Далькроза
15.10.2022
 
 

 

Рут Сен-Дені

Поряд з Айседорою Дункан танець модерн багатьом завдячує іншій американській танцівниці Рут Денніс (Ruth Dennis) - вона виступала під сценічним прізвищем Saint Denis. Уродженка Нью-Джерсі, вона до своїх двадцяти років уже мала досвід серйозних занять гімнастикою за системою Франсуа Дельсарта і наприкінці 1890-х — на початку 1900-х років отримала ролі у водевілях та вар'єте Д.Біласко.

 

 

У цей час у Рут Сен-Дені вже сформувалося її сприйняття танцювального мистецтва як засоби самовираження, здатного стати новим елементом спілкування для людей, привнести у культуру Заходу багатство традицій зі Сходу. В 1906 Рут вже була в змозі представити публіці на музику Деліба партії стилізованих індійських танців під назвою «Фіміам», «Кобри», «Раджа». В наступні роки створила постійну танцювальну програму «Єгипет» та змогла уявити американській публіці танцювальну драму «О-Міка» у традиціях японського театру «Але». У 1914 році чоловічі ролі в її постановках почав виконувати один із найталановитіших танцівників модерну того часу — колишній студент богословського факультету Денверського Університету Едвін Майєрс (у Рут Сен-Дені він виступав під псевдонімом Тед Шоун). У 1915 році спільно з Рут Сен-Дені він створив балетну школу і трупу Денішоун (Denis-Shawn). Вже в 1916 році Сен-Дені створила для себе і Шоуна на музику Мировиця, Хорста та Невінса програмну постановку «Танцювальні композиції Єгипту, Індії та Греції». У 1918 році Сен-Дені написала, знову собі і Шоуна, на музику Глюка балет «Орфей і Еврідіка», а композитор Крифс написав спеціально для Рут Сен-Дені головну партію в балеті «Іштар». У 1930-х роках через заяви багатьох ханжеськи налаштованих недоброзичливців школа Рут Сен-Дені була закрита владою, але вона продовжувала виступати зі своїми босоногими танцями: як «релігійними», оскільки свобода віросповідання в США заважала її це заборонити. 1940 року спільно з танцівницею Ла Мері Рут Сен-Дені організувала в Нью-Йорку школу східного класичного танцю (на основі стилю бхарат-натьям) — школа «Натья», де до 1963 року читала лекції, викладала та виступала з концертами. Востаннє вона танцювала маєток у Голлівуді.

 

 
 

 

Рут Сен-Дені була найбільш освіченою в рамках східних танцювальних класичних мистецтв виконавицею того часу і змогла створити для танцю модерн найбагатші та найточніші стилізації арабських та індокитайських танцювальних стилів. Вольова і технічна, обдарована від природи красою і пропорційністю форм, Рут Сен-Дені у своїй довгій танцювальній кар'єрі змогла створити для Америки справжню школу багатогранного босоногого стилю танцю і, на відміну від інших основоположників модерну, зуміла поставити на службу цьому мистецтву багато класики. Все це зробило її босоногий стиль танцю ідеальним.