Система Е. Жак-Далькроза
15.10.2022
Марго Фонтейн
15.10.2022
 
 

 

Хосе Лимон

Він визнаний одним із найбільших майстрів стилю модерн. Його ім'я пов'язане з виробленою ним та поширеною у світі технікою танцю, зберігачем якої є заснований ним понад шістдесят років тому, чинний і сьогодні танцювальний колектив, який об'єднує виконавців високого класу.

Хосе Лімон народився 12 січня 1908 року в Мексиці, але з 7 років жив у США. Захопившись танцями, Хосе Лімон вступив до школи Доріс Хемфрі та Чарлза Вейдмана.

 

 

Протанцювавши в їхній трупі майже 10 років, він почав ставити власні хореографічні номери. З його перших постановок мали успіх «Танець смерті», «Мексиканські танці», і особливо треба відзначити «Чакону в ремінор» на музику Баха, яку Лимон поставив у 1940 році. Він шукав свої кошти, щоб поєднати європейську класичну музику та американський танець модерн. Але експерименти перервала війна.

Повернувшись із армії у 1945 році, Хосе Лімон вирішив організувати свою танцювальну трупу. Він став брати уроки класичного танцю – що було несподівано для тридцятисемирічного артиста.

Його естетичне кредо полягає у таких його словах: «У формі, близькій до ритуалу, танець може показати і великі трагедії всього людства, і величезні пориви однієї людини. Ніколи мистецтво не було таким необхідним людям, як у наші дні. Подібно до мистецтва таких великих майстрів, як Джотто, танець має впливати на людей, щоб вони ставали кращими».

 

 
 

 

Він створив свою власну компанію у 1947 році. І чи не відразу після того, як зібралася та спрацювалася його трупа, поставив двадцятихвилинний балет, який увійшов до історії світової хореографії.

17 серпня 1949 року в рамках Фестивалю американського балету в Коннектикутському коледжі (Нью-Лондон, США) "Танцювальна Компанія Хосе Лимона" вперше виконала "Павану Мавра". Сам хореограф виступив у партії Отелло.

Цей балет визнаний вершиною творчості Хосе Лимона, шедевром стилю модерн. Глибина та сила шекспірівської трагедії укладені у сувору форму спокійного придворного танцю шістнадцятого століття. На сцені немає декорацій, і вся увага прикута до танцю, в якому кожен рух, кожен погляд сповнений сенсу, вивірені та відточені. Розкішні костюми були стилізовані під епоху Ренесансу.

Хосе Лимон взяв із трагедії Шекспіра «Отелло» головне – взаємини чотирьох персонажів, він створив своєрідний пластичний квартет, що з двох подружніх пар – Отелло – Дездемона, Яго – Емілія. Танцюючи церемонну та складну павану, вони переходять від безмежної довіри до безмежної підступності. Хустка, подарована Отелло Дездемоне, стає п'ятим персонажем, посланцем року, переходить з рук в руки, дедалі затягуючи вузол фатального результату.

 

 
 

 

«Павана Мавра» стала чи не першою спробою американського танцю модерну вийти за межі езотеричної сфери, відмовитися від абстрактних образів, встановити «зовнішні контакти» з іншими напрямками хореографії, залучаючи «чужі» кошти – від костюма до фабули. З «Павани Мавра» розпочався повільний зустрічний рух танцю модерн та класичного танцю.

У 1954 році було поставлено балет «Зрадник» на музику Гунтера Шулера. Він має не менш трагічний і складний для відтворення, ніж у шекспірівської трагедії зміст: це «Таємна вечеря», зрада Юди. Лимон виявив неабияку фантазію у межах свого стилю, відтворюючи євангельський сюжет. У «Зраднику» набагато більше пластичних поз і менше різноманітності в самому танці, ніж у «Павані», але від цього балет справляє не менше враження. Лимон «бачив» свої балети, як художник бачить картину, знаходив такі засоби виразності, що викликають необхідні асоціації з біблійним сюжетом. При цьому зумів показати своїх героїв у різні моменти душевного стану. Наприклад, душевне піднесення, смиренність агресивних людей у ​​присутності Христа, сум'яття апостолів під час Таємної вечори, що відтворюється лише виразним «танцем» рук над столом.

Хосе Лимон був одним із небагатьох хореографів, хто вважав за обов'язок відгукуватися на актуальні події, і багато його балетів відображають політичні погляди автора. У створеній у 1958 році постановці на музику З. Кодая "Missa Brevise" хореограф віддає шану борцям за свободу в Центральній Європі, а постановка "Не оспівані" (1970) присвячується пам'яті корінних жителів Америки. Її герої – легендарні індіанські вожді, і в цьому балеті Лимон довів до досконалості створений ним стиль чоловічого героїчного танцю.

У трупі Хосе Лимона було лише 16 осіб, включаючи хореографа. Він танцював довго – востаннє вийшов на сцену 1969 року.

 

 
 

 

Найбільш популярні його постановки: «Плач по Іньясіо Санчесу Мехіас» на вірш Ф. Гарсіа Лоркі та музику Нормана Ллойда, «Наче в ночі» на музику Пріо Реньє, мексиканська легенда «Ла Малінче» на музику Нормана Ллойда та «Імператор Джонс» Юджина О'Ніла на музику бразильського композитора Ейтора Віла-Лобоса Вони з великою майстерністю хореограф розкриває психологічний стан героїв.

Для жіночої групи колективу Хосе Лімон поставив "Танці для Айседори", "Орфей", "Карлотта". "Танці для Айседори" на музику Шопена викликали особливий ентузіазм серед балетних критиків. Порівнювали балети двох майстрів, Лимона і Бежара, дійшли висновку, що хореографи ставили собі різні завдання: Бежар створював образ Дункан, а Лимон склав танці Дункан, і зробив це геніально, оскільки мав воістину хореографічним мисленням. Безсюжетний танцювальний номер "Хореографічне підношення" на музику І.С. Баха Лімон поставив на честь своєї вчительки Доріс Хемфрі.

Він працював до останнього – 1972 року відбулися прем'єри «Карлотти» та «Орфея» на музику Бетховена. А помер Хосе Лімон 2 грудня 1972 у Флемінгтоні (Нью-Джерсі, США). 2000 року Коаліція танцювальної спадщини в США (the Dance Heritage Coalition) назвала Хосе Лимона незамінним танцювальним надбанням Америки.
Д. Трускінівська