Ярослав Кайнар про Contemporary Dance Festival та про танцюристів, які не знають, навіщо вони цим займаються.
04.10.2022
Елвін Ейлі та Alvin Ailey American Dance Theater
04.10.2022
 
 

 

«Через перешкоди до смерті» Одне з останніх інтерв'ю Рудольфа Нурієва

Ім'я Нурієва назавжди залишиться в історії балету як шанувальника і відданого зберігача традицій класичного танцю, а також сміливого та захопленого реформатора старих форм, що віджили. Вихованець Ваганівського училища, соліст Кіровського театру, опинившись у 1961 році на Заході, Рудольф дуже швидко ввібрав у себе все те найкраще, що раніше йому було недоступне. Божественний дар вишуканого танцівника, вроджена музичність, разючі артистичні здібності у поєднанні з найвищою дисципліною, працездатністю та одержимістю дозволили йому піднятися на найвищий ступінь балетного Олімпу.

 

 

Ім'я Нурієва всюди асоціювалося з сліпучим талантом російського танцівника, який не тільки підкорив увесь світ, а й вніс до балету Заходу все найкраще, що було в балеті. Створюючи спектаклі (а їх тепер після недавньої паризької прем'єри «Баядерки» стало 13), Рудольф втілював у хореографії своє унікальне багатство, яке набуло особливої ​​променистості від злиття російської та західної танцювальних шкіл. Нурієв дав класичному балету сильний імпульс, свободу, щирість, сучасність, красу життя. Його спектаклі, безперечно, житимуть ще дуже довго, і в них житиме Рудольф Нурієв.

Схиляючи голову перед пам'яттю великого артиста, наведу фрагмент інтерв'ю, яке Рудольф дав мені на сцені Паризької Опери приблизно рік тому. Сподіваюся, це дозволить читачеві відчути масштаб і багатогранність дивовижного обдарування Нурієва, самобутність і яскравість цієї особистості, стрімкість і пристрасність життя, яке, наче симфонічна ораторія, раптом в апогеї обірвалося.

— Ваш балет «Ромео та Джульєтта» мене шокував своєрідністю трактування окремих сцен. Можливо, є й інші судження?
— Цю виставу після прем'єри на фестивалі в Лондоні ми повезли до Перту до Австралії. З Сінгапуру ми летіли разом із Майєю Плісецькою. Вона на кілька днів затрималася в Перті і подивилася на балет. Потім ми з нею зустрілися, і вона сказала: Як це у вас виходить? Звідки всі? Їй сподобалася і драматургія вистави, і всі танцювальні па. Вона була дуже задоволена. - А як ви оцінюєте свою виставу? - Думаю, що я добре прочитав Шекспіра. Зрозумів, що важливо і не важливо. Тут головне – драма. Це біг через перешкоди смерті. А чому вас шокувала моя постановка?
— У сцені загибелі Меркуціо, де в партитурі Прокоф'єва, немов передсмертні удари серця, лунають трагічні оркестрові такти, ваш Ромео з друзями влаштовує комедію. Вони жартують і знущаються з вмираючого Меркуціо, а потім імпровізують церемонію його похорону. — Але Меркуціо багато разів прикидався вбитим. Тому йому вже не вірять, як у тій відомій казці про вовків.
— У вашій виставі дуже гнітюче виглядають декорації. Мов могильні кам'яні плити, на сцені часто з'являються величезні чорні колони. Як виникла ваша творча співдружність з Езіо Фріджеріо, який оформив балет? - Я бачив його спектаклі. Фріджеріо зробив незвичайними постановки Штреллера. Він напрочуд оформив «Весілля Фігаро». У театрі Пікколо його «Арлекіно» Сальваторе Падроне — вистава незабутня. Ось я й попросив його оформити мій балет у Лондоні. Це було під час зйомок фільму "Валентино". Зараз ви бачите другу версію балету. Фріджеріо подобаються ці темні прикраси. - А вам? - Думаю, що це добре придумано. Ці колони, обеліски, вони говорять про смерть. Це не для музики Дріґо. Тут музика м'ясиста, важка. - Що означає для вас музика Прокоф'єва?
- Прокоф'єв - це дар Божий. Усі хореографи та танцівники щоранку мають молитися трьом композиторам — Чайковському, Прокоф'єву та Стравінському. Адже завдяки цій тріаді балет став мистецтвом.
— Сьогодні поряд із різними стилями класичного балету розростається різноманіття напрямків авангардного танцю. Основи класики та авангарду суперечливі, як Монтеккі та Капулетті. Що ви думаєте про авангардний танець? - Він потрібен. Це нова мова, це «думай по-новому, хоч не знаєш, що відкриєш». Можливо, смерть танцю? Але ми з цим маємо йти вперед, навіть якщо це призведе до самознищення танцю. Проте я вважаю, що класичний балет має себе захищати. Потрібно створювати чудові спектаклі, як це робить чудова трупа Пале Гарньє, демонструючи, яким може бути класичний танець. — І все-таки, чи може, на вашу думку, авангардний танець витіснити класичний?
- В естетичному плані немає. Це лише питання фінансів. Класичний балет може померти, якщо він коштуватиме дуже дорого, і театри і держава не зможуть за нього платити.
— Яким ви бачите класичний танець у майбутньому? - Це залежить від генія, який прийде. Дякую Баланчину! Він створив американський балет. Баланчин дуже захоплювався мюзик-холом. З цього жанру він взяв якісь рухи та форми і вигадав нову танцювальну мову. Іншу лексику після нього створив Віллі Форсайт. Він вніс у класичний танець стиль "диско". Є Іржі Кіліан, у якого, я б сказав, «золоті» вуха. Він перетворює метафори на рухи. Кіліан чує музику та бачить рухи. Пол Тейлор також новатор танцю. Майбутнє танцю — у тих геніях, які вигадають нову мову. - У 1989 році ви були в Ленінграді. Які у вас збереглися враження?
- Неприємні. Всі ці останні тридцять років країна та танцювальне мистецтво не розвивалися, стали не кращими, а гіршими. Російські танцівники дуже зарозумілі. Все просочило якоюсь ідіотською рекламою: у Росії — найкраща танцювальна школа та найкращий балет. Але тепер це негаразд. Немає колишньої культури.

 

 
 

 

- Ви закінчили Ваганівське училище, опанували основи російської танцювальної школи. Чи могли б ви її порівняти з французькою? - Це ті ж па. Їх і називають, і роблять так само. Сказати, яка школа краща, важко. Потрібно дивитися, порівнювати. Кращої школи взагалі немає. Я був дуже задоволений тим, що рано поїхав на Захід. Я був у "Ковент-Гарден", бачив, як там працюють. Вони все зовсім інакше, ніж у Росії. Я був в Америці, працював у «Баллі-Тіетр». І кожний педагог мені дав щось своє, для мене нове. Коли я приїхав на Захід, то насамперед вирушив до Копенгагена подивитися, як танцює Ерік Брун. Оце школа! Я був щасливий, що він дозволив мені бути біля нього, бачити, як він працює, його техніку. Потрібно розширювати свій світогляд. Російська школа страждає на вузькість і бідність, там немає свободи в мисленні та танці. Це довга палиця. Педагоги вчать не техніці, а манеризму. Тому й вистави в Росії дуже манірні, у них багато кривляння. - Рудольф, ви не тільки видатний танцівник, а й плідний хореограф. На найкращих сценах світу з великим успіхом точаться ваші численні спектаклі. Тепер ви ще відомий диригент. Як відкрився це ваш новий і унікальний дар?
- Унікальне? Не знаю. Коли ставиш балетну виставу, треба читати музику. Мені багато років говорили у Відні, що я маю вчитися бути диригентом. І зрештою цього року мені зателефонували і сказали: "Приїжджай у Відень, у нас є оркестр. Ми тобі влаштуємо 13—14 репетицій для підготовки репертуару. Подивимося — чи вийде чи ні?" Мені здається, що вийшло. У червні відбувся мій перший виступ із оркестром Пале Аусберг.
— Мої вам найщиріші вітання. Який у вас репертуар? - Я почав з «Аполлона Мусагета» Стравінського, потім була «Серенада» Чайковського, симфонія Гайдна «Полювання», два концерти Моцарта, Третя симфонія Бетховена, Перша симфонія Прокоф'єва. — Ці твори ви виконували лише у Відні?
- Ні. І у Греції, і в Італії. Перед австралійськими гастролями я був у Болгарії, репетирував з оркестром Пловдіва та Русі «Сплячу красуню» та «Лускунчика». У мене вистачило часу зробити пролог, па-де-де і другий акт «Лускунчика», який для мене дуже важливий. Він наймагічніший. Мені хотілося б попрацювати з російськими оркестрами. Вже є речення.
— Музику яких композиторів ви хотіли б виконувати більшою мірою? - Важко сказати, хто найулюбленіший композитор. Неможливо. Хочеться грати і Стравінського, і Штокгаузена та Айвза. На музику Чарльза Айвза 1985 року я зробив для трупи Паризької Опери балет «Вашингтон-сквер». Це вистава на цілий вечір. - І все-таки у вашого серця і душі є привілеї в музиці?

Чайковський. Він виграє. До його музики не можна залишатися байдужим. І, звичайно, якщо добре диригувати Моцарта, то це щастя. І Бетховен! Така приходить ейфорія, такий адреналін... - Рудольф, про що ви зараз мрієте? - Скоро я мушу їхати до Болгарії. Мені там дають можливість працювати із оркестром. І я вже розпочав репетиції «Петрушки» Стравінського. Потрібно потроху гризти партитуру, такт за тактом.

Які ваші творчі плани на майбутнє? - Зараз я їду диригувати до Відня. У Пале Аусберг маю концерт вальсів. З Віденським оркестром я, можливо, з'явлюся в «1001 ночі» Штрауса як махараджа. То цього там хочуть. 1992 року я мав ставити балет «Ундіна» на музику Хенце у Флоренції. Але там раптом «зникли» гроші, тож це відпало. У Неаполі буде поставлено мою версію «Лускунчика». Нещодавно я там зробив «Попелюшку». У Мілані маю три постановки на музику Чайковського: «Спляча красуня», «Шовкунчик» та «Лебедине озеро» (версія 1990 року). Вони вже раніше йшли у театрі «Ла Скала» у моїй редакції. Перші дві були зроблені у 1966 та 1969 роках, тому їх треба буде відновити. У наступні шість років Ла Скала хоче ставити мої балети — по одному щорічно. Серед них — «Попелюшка» та «Ромео і Джульєтта». Останній я вже ставив для цього театру в 1980 році.
— Попутне питання: що ви думаєте про відновлення старих класичних вистав із новим оформленням? - Якщо талановито, то це треба робити. Матс Ек наново поставив «Жизель». Це чудова вистава.
— Майя Плісецька мені сказала в Мадриді те саме.
— Матс Ек скоро покаже у Парижі свій новий балет. У січні я диригуватиму у Відні, потім у Польщі, Софії, Зальцбурзі, Будапешті, Пльзені. У Берліні буде поставлено мою «Сплячу красуню»». Нещодавно я отримав запрошення від мера Москви Гаврила Попова взяти участь у новорічному концерті. Майже скасувавши мої виступи у Відні, я таки зателефонував до Москви і запитав, чи виходить цей концерт. Виявилось, що ні. Тож моя поїздка до Росії зірвалася...

Мені з Рудольфом хотілося говорити і говорити... Але це було вже абсолютно неможливо — починалася його вистава «Ромео та Джульєтта». Відкрилася завіса, і оркестр, набираючи прокоф'євської сили, заглушив останні слова мого доброго і щирого співрозмовника. Віктор Ігнатов, Париж