Ролан Петі: «Головне – це кохання. І гроші»
04.10.2022
Портрет хореографа: Матс Ек
05.10.2022
 
 

 

Інтерв'ю Охада Нахаріна

Охад Нахарін: "Усередині хаосу є моменти справжньої гармонії"
Бесіду вела Олена ФЕДОРЕНКО

Охад Нахарін - один із найвідоміших хореографів у світі. І хоча його називають зіркою сучасної хореографії, у ньому немає нічого зіркового: Нахарін скромний і самопоглиблений. Йому замовляли постановки такі відомі танцювальні колективи як Кульберг-Балет, Балет Ліонської опери, Франкфуртський балет, Нідерландський національний театр, Балет Гранд-театру Женеви, Національна трупа танцю Мадрида. Вже десять років Нахарін успішно очолює ізраїльську трупу "Batsheva Dance Company", засновану 1964 року Мартою Грехем. Маршрути гастролей колективу перетинають увесь світ, трупа – бажаний учасник престижних міжнародних фестивалів, та призи для неї – невід'ємна частина існування. У листопаді в Москві відбулися дводенні гастролі ізраїльської танцювальної трупи зі спектаклем "Анафаза". Після вистави Охад Нахарін відповів на запитання кореспондента газети.

 

 
 

 - "Batsheva Dance Company" використовує незвичну танцювальну мову. Як ви можете його охарактеризувати?
- Я проти поділу танцю на балет, модерн чи щось інше - термінів зараз чимало. Танець є танцем. У Європі, у Гранд-Опера, наприклад, я працював із класичною трупою, але створював не балет, а танець. Ділити танець на жанри – надто старомодно. І музику, до речі, я не поділяю на фолк, рок чи класику.
Більше того - не прагну зайняти нішу в системі будь-якої класифікації, але хочу навчити людей дивитися на танець як на мистецтво, яке дає їм те, чого вони не побачать ні по телевізору, ні в кіно, про що не прочитають у книгах чи в газети. А мій професійний інтерес полягає в дослідженні руху, системи танцювальних координат, мови тіла. Займаюся цим давно, але зараз настав найцікавіший і хвилюючий період, стався прорив - я зміг придумати хід щоденних розминок, у яких використовується моя мова, спосіб, у якому ми її щодня розвиваємо.


- Ці розминки замінили традиційний балетний клас? Балетний екзерсис ми все-таки зберігаємо, але робимо його раз на тиждень, а не щодня, як раніше. Тепер я включаю музику для настрою, завжди різну, і пояснюю танцівникам, що вони повинні в той чи інший момент відчути в собі. Головне – прислухатися до кожної клітини організму, зрозуміти те, що мають сприймати та передавати руки, ноги, шия – всі частини тіла. Чесно кажучи, я не був упевнений у правильності такого тренажу, доки він не вплинув на результати пошуків і не народив довірчу атмосферу в трупі. Наш педагог – досвідчений професіонал – задоволена такою методикою. Вона вважає, що в результаті здійснених мною зусиль танцівники швидше набирають майстерність. Це бачу і я, але якби не було такого помітного прогресу, то я б, природно, думав про іншу розминку.


- За цією системою займаються всі або тільки танцівники основної - дорослої - трупи?
- У "Batsheva" дві трупи: основний колектив та молодіжна студія, у кожній по 16 танцівників, і всі займаються за єдиною системою.


- У ваших репетиційних залах справді немає дзеркал?
- У нас – велика студія, але без дзеркал. Ніхто ніколи не дивиться на свій відбиток. Скасування дзеркала, потужного відволікаючого моменту, для мене важлива. Ви, гадаю, не знайдете у світі класичного танцівника, який би не контролював себе у дзеркалі. Я забороняю артистам робити це, навіть коли репетируємо у балетному класі із дзеркалами, десь на гастролях. Танцівники не бачать, як вони виглядають, і це пов'язує їх із простором, із самовідчуттям так, як того вимагає сцена. Вибудовує їхні стосунки один з одним. Осягнути мистецтво можна, тільки розчинившись у ньому, розмивши межі між танцем, театром та побутовою пластикою. Засобом спілкування стає не те, "як я виглядаю", а зосередженість на розвитку руху. Тільки так народжуються кульмінаційні "викиди" енергії. А в основі тренажу, і репетицій, звичайно, полягає розширення виразних можливостей людського тіла.
- Цю думку висловили й інші хореографи, чи можете ви назвати своїх попередників?<
- Конкретних імен назвати не можу, хоча це не означає, що їх немає. Мій головний учитель – природа, вона підштовхує до пізнання законів сущого. Що таке людське тіло? Що йому потрібне для здоров'я? Для форми? Для діалогу? Природа дає головну пораду – постійний розвиток. Танцюристові необхідно подолати свої можливості, йти далі і далі. Зробити це можна, лише знаючи межі – свої власні та ті, що виставляє природа. Ми ніколи не ґвалтуємо свого тіла і ніколи не намагаємося його мучити, більше того – дбаємо, щоб йому було комфортно. Одна з головних моїх ідей: танець оздоровлює тіло та душу.
Ми вивчаємо можливості своїх суглобів (кожний з яких діє по-своєму), "текстуру" тіла, стан кожного м'яза - м'який він або затиснутий. І шукаємо ту вибухову силу, яка змусить відчути себе вільно у тривимірному просторі. Зразок координації-правильність і "природність" рухів тварин.