6 Причин творчої кризи

Чи бувають у вас моменти, коли нічого не хочеться? Коли апатія обплутує вас і здається, що натхнення до вас не повернеться? Тоді може, варто зазирнути у себе? Мені здалося можливим виділити ряд причин, які пригнічують творчі здібності, напевно, це не все, так що чекаю від вас зворотного зв'язку та діалогу.

 

 

1. Втома.

Ви хоч особистість і творча, але все-таки ви людина. Тому відпочинок необхідна умова для нормального функціонування вашого розуму та тіла. Не дозволяйте сучасному ритму життя загнати себе як мильного коня. Плануйте відпочинок і нехай нічого не порушить ваших планів. Один день на тиждень ви маєте присвятити собі, своїй родині. Нехай це буде просто прогулянка чи поїдання солодощів перед телевізором, спільний похід до піцерії чи лазні, вибирайте самі, але зробіть це. Інакше, на вас чекає пункт 2.


2. Фізичне нездужання.

Якщо так сталося, що ви захворіли, що, як відомо, буває з усіма живими істотами. Не починайте перетворюватися на похмурого слимака. Будь-яка хвороба відступає перед оптимістами. Не можете танцювати, почніть писати дисертацію, систематизуйте свої ідеї, складіть плани постановок, зустрічайтеся зі старими друзями, яких не бачили багато років, прочитайте книгу, перегляньте фільм. Якщо ви хворі на смертельно, то тим більше не привід помирати ментально раніше смерті фізичної, радійте кожному мить, робіть, залиште по собі щось значуще. У будь-якому випадку, розкладатися в похмурих думках – не варіант.


3. Не стабільна політична, соціальна чи економічна ситуація.

Ви можете змінити щось? Змінюйте. Не можете? Не парьтеся і продовжуйте жити і створювати, виходячи зі спонтанно змінної реальності. Нехай це буде гра, викручуйте, змінюйтесь. Згадайте про закон еволюції: "Міняйся чи вимри"! Зміни завжди на краще, з них і полягає наше існування, протистояти їм - це руйнувати себе.
Не треба. 4. Заздрість.

Почуття, яке пожирає вас зсередини, і ви не можете думати ні про що, крім предмета заздрості. Про яку творчість може йтися? Не бажайте чужого життя та чужих досягнень, живіть своїм! Радійте успіхам конкурентів, робіть краще, радійте успіхам колег, ми все так не схожі і ви б так не придумали, а придумали б по-іншому, не краще і не гірше, а просто по-іншому. Не дивитись на чужу творчість із заздрощів, це як гавкати лише самого себе в соц. мережах – візуально лайків більше, по суті, немає.


5. Жадібність.

Творча людина, як і будь-яка інша – це судина. Чим ми його наповнюємо і в яких пропорціях такий коктейль в результаті і отримуємо. Але оскільки артисти часто вихлюпуються у глядача, то посудину потрібно наповнювати. Наповнювати ідеями та аналізом з навколишнього світу, розумовим процесом, майстер класами, новими враженнями у подорожах. Google звичайно знає все і YouTube все покаже, але ми складаємося не тільки з очей та вух. Необхідно відчувати, чути запахи, спілкуватися живою з людьми. Не шкодуйте грошей на поїздки і майстер класи, на походи в музей і в театр, не шкодуйте грошей на книгу, яку можна гортати і чути шарудіння сторінок, вдихнути запах друкарні та відчувати її вагу у себе в рюкзаку, кайфувати від її пошарпаності та хвилястих від лежання у ванній сторінці. Не скупіться ділитися інформацією, інакше коктейль усередині судини почне бродити і смердіти. Віддавайте та наповнюйте.


6. "Зоряна хвороба".

Як тільки почали вважати себе генієм або думати що ви краще за когось - пиши "все пропало". Це найнебезпечніша причина кризи, тому що проходить непоміченою для творця. Звичайно, десь у глибині душі ти розумієш, що виснажений, але продовжуєш ставити "для цього невдячного глядача" і "працювати на майстерності", хоча насправді просто штукатуриш старі штампи, і одягаєш у нову обгортку цукерку, що вийшла з терміну придатності . Це не креатив - це колія, нудна та сумна. Це не творчість - це ремісництво. Не дивлячись на всі негаразди, які з нами трапляються, не дивлячись на всі неконтрольовані зовнішні обставини, тільки сам ти вирішуєш, як це стосується. Здаватися чи боротися, склеїти лапки чи все ж таки прищепити собі звичку до творчості. Не забувайте, що тільки людині, з усіх живих істот, подарована можливість творити, мабуть, для мене, і визначається "образ і подоба". Створюйте світи, міняйте світ навколо себе, ви вільні, у цьому! Є акт творіння, решта лише ілюзія.
Автор статті Христина Шишкарьова