Марина Абрамович. Мисткиня
03.10.2022
Анжелен Прельжокаж. Біографія
04.10.2022
 

Боб Фосс

П'ятдесят років тому на екран вийшов фільм, якому судилося стати легендою. Він завоював безліч премій, у тому числі і вісім Оскарів у номінаціях “Краща актриса”, “Найкраща режисура”, “Найкраща робота художника-постановника” та інших, поступившись лише “Найкращий фільм” першої частини “Хрещеного батька” Френка Форда Копполи. Цей фільм – “Кабаре”, екранізація однойменного бродвейського мюзиклу Джона Кендера та Фреда Ебба, а режисер, який отримав нагороду далекого 1973 року, – Боб Фоссі.

 

 

Роберт Луїс Фоссі (Robert Louis Fosse), відомий як Боб Фоссі, а у нас як Боб Фосс, народився 1927 року в Чикаго. У 13 років він розпочав свою танцювальну кар'єру. А потім були Нью-Йорк, Бродвей, Голлівуд і знову Бродвей. У 1953 році 26-річний Фоссі зіграв невелику роль в екранізації мюзиклу "Цілуй мене, Кейт!" ("Kiss me, Kate"). Це не була його перша робота у кіно, але саме вона привернула увагу бродвейських босів. Перший мюзикл, у якому він не був простим виконавцем, а хореографом, мав інтригуючу назву “The Pajama Game”. За нього він отримав свій перший Тоні у номінації "Краща хореографія". Наступна постановка – “Damn Yankees” – принесла йому другої Тоні за хореографію та знайомство з майбутньою третьою та останньою дружиною, матір'ю його єдиної дочки, зіркою багатьох його постановок, Гвен Вердон.

 

 
 

 

Першою режисерською роботою Фоссі у театрі був “Redhead”. Хореографія, звичайно ж, так само належить йому. За ним були інші режисерські досліди. У 1966 році для своєї дружини він поставив одну зі своїх найвідоміших вистав - "Милу Черіті" ("Sweet Charity"). Саме екранізація цього мюзиклу, але вже з іншою актрисою у головній ролі, стала дебютом Фоссі-режисера у кіно.

Боб Фоссі зняв лише п'ять фільмів: "Мила Черіті" ("Sweet Charity", 1969), "Ленні" ("Lenny", 1974), "Весь цей джаз" ("All that jazz", 1979), "Зірка- 80” (“Star-80”, 1983) та найвідоміший свій фільм – легендарне “Кабаре” (“Cabaret”, 1972). Три його фільми були музичними. Але цим його робота у кіно не обмежилася. Крім епізодичних ролей на початку кар'єри, Фоссі не раз займався постановкою хореографії для кінофільмів, у тому числі і для екранізацій The Pajama Game і Damn Yankees в 1957 і 1958 роках. В останній він навіть сам танцював разом із Вердоном, хоч і не був вказаний у титрах. У 1974 році Фоссі блискуче виконав роль Змія в "Маленькому принцу" за казкою А. де Сент-Екзюпері, а трьома роками пізніше з'явився у фільмі "Злодії" ("Thieves"). Також він приклав руку до написання сценаріїв деяких своїх фільмів та вистав. Його розробками скористався режисер Роб Маршалл під час постановки оскароносного “Чикаго” (“Chicago”, 2002). Саме Фоссі вперше поставив цей мюзикл на Бродвеї 1975 року. Це була остання спільна робота Боба Фоссі та Гвен Вердон. На превеликий подив, постановка особливого успіху не мала. Відновлений у 90-х роках за мотивами оригінального спектаклю, хореографію до якого ставила Енн Рейнкін, учасниця багатьох постановок Фоссі, його учениця, протеже і кохана, став 4 довгим мюзиклом на Бродвеї (понад 6,5 тисяч виступів) і йде досі.

 

 
 

 

Перелічувати всі роботи та нагороди Боба Фоссі можна практично до нескінченності. Лише Тоні він завоював 10 штук. А були ще Оскар, Золота пальмова гілка Канського фестивалю, Золотий глобус та багато інших. Фоссі став першою людиною в історії, якій вдалося в один рік здобути три найпрестижніші нагороди в галузі кіно, театру і телебачення в категорії "Найкращий режисер": у 1973 році крім Оскара за "Кабаре", Фоссі так само отримав свій єдиний Тоні режисуру за " Піпіна” (“Pippin”) та Еммі за концерт для телебачення із зіркою “Кабаре” Лайзою Міннеллі “Liza with a Z”. І навіть після його смерті його спадщина продовжує жити та вражати уяву глядачів. Чому чудовий приклад мюзикл-ревю, що відкрився в 1999 році з лаконічною назвою “Fosse”, підготовлений за участю все тієї ж Рейнкін (Тоні та премія Лоуренса Олів'є за хореографію) та консультації Гвен Вердон. Вистава складається з найвидатніших номерів із постановок майстра.

 

 
 

 

Але ж премії не завжди показник таланту? Внесок Боба Фоссі воістину неоціненний. Завдяки йому жанр кіномюзиклу отримав новий напрямок розвитку. Хореографічний стиль Фоссі легко впізнається і його важко сплутати з чимось іншим. Навіть пристойний дідок 80 років може запитати: "А скажи мені, онученько, як звати ту актрису, що співала про мані мані?". Можна довго розмірковувати про досягнення цієї дивовижної людини. Але навіщо міркувати - краще просто включити "Кабаре", і побачити Лайзу Міннеллі, і почути "Money money". А ще краще – “Весь цей джаз”.

Так сталося, що режисер певною мірою повторив долю героя цього свого фільму, теж режисера, Джо Гідеона. Боб Фоссі помер у віці 60 років від серцевого нападу на одній із вулиць Вашингтона на руках давно залишеної ним Ґвен Вердон після однієї з репетицій нової постановки “Милий Черіті”.