Прості правила для новачків. Декілька порад: форма одягу, гігієна, поради по здоров’ю
10.01.2022
Тріша Браун. Біографія
24.01.2022
 
 

 

Маріус Петіпа. Біографія.

Маріус Петипа народився 11.03.1818 р. у Марселі в сім'ї відомого провінційного балетмейстера. Його батько, Жан Антуан Петипа, був танцівником, а згодом — балетмейстером та педагогом, а мати Вікторіна Грассо — драматичною актрисою.

 

 

"Служіння мистецтву переходило тоді з покоління в покоління, - згадував Маріус Петіпа, - і історія французького театру налічує багато театральних сімей". Сім'я Петіпа, як і більшість подібних до неї, вела кочовий спосіб життя.

Батько був першим учителем. Необхідність такого педагогічного прийому випливала, між іншим, з того, що я не відчував у дитинстві жодного потягу до цієї галузі мистецтва».

Вже у 16 ​​років Маріус Петіпа поставив свою першу виставу в театрі міста Нанта. У 16-річному віці Маріус Петіпа отримав свій перший самостійний ангажемент. У повноцінне театральне життя на той час вступали рано, і зараз для нас вражаючим виглядає той факт, що шістнадцятирічний юнак, майже хлопчик, отримав місце не лише першого танцівника в Нантському театрі, а й балетмейстера. Правда, балетна трупа була невелика, і юному балетмейстеру «доводилося лише складати танці для опер, ставити одноактні балети свого твору та вигадувати балетні номери для дивертисментів».

 

 
 

 

У 1847 р. директор Імператорських театрів запропонував йому місце першого танцівника. Маріус Петіпа без вагань його прийняв і незабаром прибув до Петербурга. Наприкінці травня 1847 року візник віз петербурзькими вулицями дивного пасажира. На голові його була пов'язана хустка замість картуза, яка була вкрадена в порту, відразу ж після того, як він покинув борт пароплава, що прибув з Гавра. Перехожі веселилися, дивлячись на дивного сідока; він веселився не менше, бачачи себе у центрі уваги. Так прибула до Росії людина, якій судилося визначити напрямок, яким протягом десятиліть став розвиватися російський балет.

"Балет - серйозне мистецтво, в якому повинні панувати пластика і краса, а не всілякі стрибки, безглузді кружляння і піднімання ніг вище голови... Так балет падає, безумовно, падає». Петіпа визначив у цьому висловлюванні ті прості основні принципи, якими він завжди керувався у своїй роботі — пластика, грація та краса.

Він вважав Росію єдиною країною, де мистецтво балету процвітало та стояло на правильному шляху розвитку. Протягом половини століття він був главою Маріїнського театру – одного з найкращих балетних театрів світу. Петіпа визначав шляхи розвитку класичного танцю на багато років уперед, і став законодавцем у світі балету не тільки для російської сцени, а й світової.

Як згадував про нього Микола Легат (Петіпа був другом його батька), «молодий, гарний, веселий, обдарований, він одразу завоював популярність серед артистів». Петіпа не був геніальним танцівником, і успіх його на цій ниві був обумовлений завзятими заняттями та особистою чарівністю. Багато хто відзначав, що як класичний танцівник він був набагато слабшим, ніж як виконавець характерних танців. Відзначали його артистизм та чудові мімічні здібності. Імовірно, якби Маріус Петіпа не став танцівником і балетмейстером, то драматична сцена придбала б чудового актора. За словами відомої балерини і педагога Вазем, «темні пекучі очі, обличчя, що виражає цілі гами переживань і настроїв, широкий, зрозумілий, переконливий жест і глибоке проникнення в роль і характер обличчя, що зображається ставили Петіпа на висоту, якої досягали дуже мало його побратимів . Його гра могла в найсерйознішому розумінні слова хвилювати і вражати глядачів». Певну складність для балетмейстера становило його погане знання російської, яким він майже не опанував довгі роки перебування у Росії. Щоправда, балетна термінологія переважно базується французькою мовою. Крім того, балетмейстер навіть у літньому віці волів не пояснювати, а показувати танцівникам, що саме їм потрібно робити, користуючись словами лише мінімальною мірою.

За спогадами Легата, «найцікавіші моменти наставали, коли Петіпа складав мімічні сцени. Показуючи кожному окремо його роль, він настільки захоплювався, що всі ми сиділи, затамувавши подих, боячись упустити хоч найменший рух цього видатного міма. Коли закінчувалася сцена, лунали бурхливі оплески, але Маріус не звертав на них уваги… Потім усю сцену повторювали наново, а Петіпа наводив остаточний блиск, роблячи зауваження окремим виконавцям».

Першою виставою, яку поставив Маріус Петіпа на петербурзькій сцені, був балет «Пахіта», автором якого був французький балетмейстер Мазільє. Прем'єра заслужила прихильне схвалення імператора Миколи I, і незабаром після першої вистави балетмейстеру було надіслано від нього дороге кільце на знак визнання його таланту. Балет цей зберігся у постановці Маріуса Петіпа більш ніж на сім десятків років, а деякі фрагменти з нього виконуються й досі.

В 1862 він офіційно був призначений балетмейстером Петербурзьких імператорських театрів і займав це місце до 1903 року. На сцені він знайшов і дружину, одружившись з танцівницею: «У 1854 році я одружився з дівчиною Марією Суровщиковою, граціозною особою, яку можна порівняти з Венерою». Однак танцівниця, яка мала «грацію Венери», у сімейному житті виявилася далеко не ідеальною дружиною: «У домашньому житті недовго могли ми ужитися з нею у мирі та злагоді. Відмінність характерів, а можливо, і хибне самолюбство обох скоро зробили спільне життя неможливим». Подружжя змушені були роз'їхатися, а 1882 року Марія Суровщикова померла. Маріус Петіпа одружився вдруге з дочкою відомого в ті роки артиста Леонідова, Любові Леонідівні. З того часу, за визнанням самого Петіпа, він «вперше дізнався, що означає сімейне щастя, приємна домівка».

Різниця у віці (Маріусу Петіпа було п'ятдесят п'ять років, Любові — дев'ятнадцять), характерах, темпераменті подружжя була дуже великою, проте, як писала у своїх спогадах їхня молодша дочка Віра, це не завадило їм прожити разом багато років і дуже любити одне одного" .

 

 

В 1862 Маріус Петіпа здійснив першу свою велику оригінальну постановку «Дочка фараона» на музику Ц. Пуні, сценарій якої розробляв сам за твором Теофіл Готьє. «Дочка фараона», що збереглася в репертуарі театру до 1928 року, містила в собі елементи, притаманні подальшому творчому розвитку балетмейстера — і, отже, всього російського балету, що пішов шляхом розвитку танцювального симфонізму та видовищності. Продовженням розвитку танцювальності було багато балетів Маріуса Петіпа, серед яких особливим успіхом користувалися «Цар Кандавл» (у цій постановці вперше на балетній сцені Петіпа використав трагічний фінал), «Метелик», «Камарго», «Пригоди Пелея», «Кіпрська статуя», «Талісман», «Синя борода» та багато інших. Перелік балетів, поставлених Маріусом Петіпа на російській сцені, дуже великий – їх понад сімдесят, а оригінальних постановок – сорок шість, не рахуючи танців для опер та дивертисментів.

Серед них такі балетні спектаклі, що стали зразками класичної хореографії, як «Пахіта», «Дон-Кіхот», «Копелія», «Марна обережність», «Есмеральда», «Спляча красуня», «Сільфіда» , «Попелюшка», «Лускунчик», «Лебедине озеро», «Коник-Горбунок», «Чарівне дзеркало» та багато інших.

Найкращою своєю роботою Петіпа вважав балет «Спляча красуня», у якому найбільше зумів втілити прагнення симфонізму в балеті. І сама структура балету будувалася за симфонічним принципом чіткої організованості всіх частин та відповідності їх один одному, взаємодії та взаємопроникнення. Співдружність із Чайковським багато в чому допомогла цьому. Сам композитор стверджував: «Адже балет та сама симфонія». А казковий сюжет давав балетмейстеру можливість поставити на сцені широку, феєрично гарну дію, чарівну та урочисту одночасно.

Незважаючи на те, що останні роки роботи Маріуса Петіпа були затьмарені закулісними інтригами, він зберіг гаряче кохання в російському балету і до Росії. Його мемуари закінчуються словами: «Згадуючи свою кар'єру в Росії, я можу сказати, що це була найщасливіша пора мого життя... Нехай Бог зберігає мою другу батьківщину, яку я люблю всім своїм серцем».

Про російський балет він незмінно говорив "наш балет". Франція була країною, в якій Маріус Петіпа народився. Росія стала його батьківщиною. Він прийняв російське підданство та іншої вітчизни собі не бажав навіть тоді, коли був відсторонений від роботи в театрі. Російських артистів він вважав найкращими у світі, говорячи про те, що здатність до танцю у росіян просто вроджена і вимагає лише тренувань та шліфування. Ім'я Маріуса Петіпа назавжди залишиться у історії світової хореографії. Маріус Петіпа помер 1 липня 1910 року.