Портрет хореографа: Матс Ек
05.10.2022
Джон Ноймайєр
10.10.2022
 
 

 

Михайло Баришніков

27 січня 1948 року в Ризі народився Михайло Баришніков, який через 26 років зробив вчинок, який викреслив його з офіційної історії радянського мистецтва. Він не повернувся до Союзу після гастролей у Канаді, залишився «на заході», щоб знайти для себе нову хореографію, постановників та розширити межі майстерності.

БАРИШНІКОВ, МИХАЙЛО МИКОЛАЄВИЧ, танцівник-прем'єр (premier danseur) російської школи; віртуозна класична техніка та чистота стилю поєднуються в його мистецтві з неймовірною фізичною силою, що зробило Баришнікова одним із найзнаменитіших представників чоловічого танцю у 20 ст. Баришніков народився 27 січня 1948 року в Ризі (Латвія). До 12 років навчався у звичайній школі, потім – у місцевому хореографічному училищі. Було прийнято до Ленінградського хореографічного училища. Його вчителем став А.І.Пушкін, наставник Рудольфа Нурєєва. У 18 років, після закінчення училища, Баришніков був прийнятий до балетної трупи Театру опери та балету ім С.М.Кірова і незабаром виконував провідні класичні партії.

 

 
 

 

За кордоном Баришніков вперше виступив у 1970 році, перебуваючи в Лондоні на гастролях з трупою Театру ім. Кірова. У червні 1974 року під час гастролей з трупою Великого театру в Торонто (Канада) Баришніков відмовився повернутися в СРСР, Солував у Нью-Йорку у виставі «Амерікен бале тіетр» Жизель, танцюючи з Н.Р.Макаровою. Протягом наступних чотирьох років Баришніков виконав безліч провідних партій у класичних та сучасних балетах, від Бачення Рози Михайла Фокіна до Від проби до справи (Push Comes to Shove) Туайли Тарп на музику Й.Гайдна та Дж.Лемба. Баришніков працював також як хореограф і виконував основні партії у своїх постановках Лускунчика (музика Чайковського) та Дон Кіхота (музика Л. Мінкуса та ін.)

 

 
 

 

1978 року Баришніков вступив у трупу Дж.Баланчина «Нью-Йорк сіті бале». Тут він виступав у баланчинських постановках, у тому числі в Аполлоні (музика І.Ф.Стравінського), Блудному сину (музика С.С.Прокоф'єва), Орфеї (музика Стравінського) та Арлекінаді (музика Р.Дріго), та в деяких постановках Джерома Роббінса. У 1980 Баришніков став художнім керівником «Американ балле тіетр» і залишався на цій посаді до 1989. У 1990 Баришніков і хореограф Марк Морріс заснували колектив «Уайт оук данс проджект», який згодом перетворився на велику пересувну трупу з сучасним репером. >

 

 
 

 

Серед нагород Баришнікова - золоті медалі міжнародних балетних конкурсів у Варні (Болгарія, 1966) та Москві (1969). Він знімався у фільмах Поворотний момент (The Turning Point, 1977), Білі ночі (1985), Секс у великому місті (1999), виконував головну роль у спектаклі з розповіді Ф. Кафки Перетворення (1989).

5 фактів про Михайла Баришнікова:
* Баришніков - володар безлічі нагород. Він був номінований на премію "Оскар" за фільм "Поворотний момент" у 1977 році, а також три рази отримував премію "Еммі" за участь у телевізійних передачах, у 1989 році за роль у виставі "Метаморфози" на Бродвеї, Баришніков був номінований на премію "Тоні", в 2000 році отримав премії "Kennedy Center Honor" та "National Medal of Arts".
Михаїл Баришніков зіграв роль у п'ятому та шостому сезонах гучного американського телесеріалу "Секс у великому місті". Уславлений балетмейстер спробував себе як фотограф в Італії, де він виставив свої роботи.
Найближчий друг Михайла Баришнікова Йосип Бродський вважав, що балетмейстер "міг би спитися" якби не поїхав на Захід.
* "Я не намагаюся танцювати краще за всіх інших. Я намагаюся танцювати краще за себе самого".

 

 
 

 

В інтерв'ю газеті "Чикаго Тріб'юн" на початку місяця Баришніков заявив, що поки не збирається припиняти танцювати на сцені, незважаючи на те, що раніше неодноразово заявляв про свій можливий відхід.

"Я ніколи не думав: "О, більше я не можу танцювати", - сказав він. За його словами, ніщо не може зрівнятися з виступом перед публікою: "Це змушує твоє серце битися швидше, це жене кров по жилах. Це і є найголовніше у театрі".

20 січня нинішнього року в Нью-Йоркській театральній майстерні" (New York Theater Workshop) завершився показ чотирьох коротких п'єс Семюеля Беккета за участю Баришнікова. Це не перший досвід роботи Баришнікова на сцені драматичного театру: у 2003 році у виставі Еліота Фелда. XYZ" він виконував роль старезного старого з журавлиною, який згадує про свою молодість, а в "Заборонених різдвяних" (2004) за сценарієм Резо Габріадзе - роль божевільного, який вірив, що він - автомобіль.