Сергій Михайлович Лифарь
11.10.2022
Авторське право на хореографію
14.10.2022
 
 

 

Сергій Павлович Дягілєв

31 березня народився Сергій Павлович Дягілєв

Він був ні художником, ні балетмейстером, ні співаком, ні сценаристом, ні режисером, його часто називали дилетантом, але " Російські сезони " С.П. Дягілєва із сузір'ям геніальних художників, балетмейстерів, танцюристів, декораторів сцени, співаків, насамперед, із Геніальним Шаляпіним, підкорили всю Європу. Першою була Франція. Знаменитий французький поет Жан Кокто писав у своїх мемуарах: "Моє життя поділено на дві половини. До і після "Російських сезонів". Нація могла пишатися, якщо у неї були такі "дилетанти", як Сергій Павлович Дягілєв!!! Від епохи С.П.Дягілєва, Михайла Баришнікова відділяло лише одне покоління. Покоління Джорджа Баланчіна та Сержа Лифаря.

 

 

Баришніков протягом усього свого життя втілював у життя ті самі ідеї новаторства та пошуку нових шляхів у мистецтві, як свого часу Сергій Павлович Дягілєв. «Російські Сезони» Дягілєва були засобом пропаганди російського балетного та образотворчого мистецтва та сприяли розквіту балету в країнах, де цей жанр не був розвинений. Михайло Баришніков, опинившись в Америці, так само, як і Дягілєв зміг змінити ставлення американських обивателів до мистецтва балету, він здійснив прорив у цьому виді мистецтва та підніс його на небувалу висоту.

З балетами Дягілевської трупи Михайло Баришніков мав міцний і нерозривний зв'язок протягом свого життя. Він танцював у шести балетах із репертуару «Російських сезонів». Це «Дафніс і Хлоя», «Шопеніана», «Петрушка», «Весна священна», «Після полуденний сон фавна», «Привид троянди». У балеті «Павільйон Арміди» у постановці М.Фокіна він виконав Па де катр.

"Шопеніана" був першим балетом з репертуару "Російських сезонів", в якому танцював Михайло Баришніков, де він виконав партію Юнака. Його партнеркою була Емма Мінченя. Їхній дует був настільки одухотвореним, неземним, досконалим у своїй гармонії, що, дивлячись на них, глядач не тільки зримо відчував подих романтичного віку, а й бачив його реальне втілення в образі Емми Мінченок та Михайла Баришнікова. Цей номер Баришніков танцював і на сцені Американського театру балету. Останнім його виступом у партії Юнака у балеті «Шопеніана» став 1982 рік. І скільки б разів він не виконувався, завжди йому супроводжував успіх.

 

 
 

 

Прем'єра «Шопеніани» відбулася 10 лютого 1907 року у петербурзькому Маріїнському театрі у рамках благодійної вистави. 11 березня 1908 року, так само в благодійній виставі на сцені Маріїнського театру, була показана друга редакція балету, яка і стала класичною, яка неодноразово відтворювалася протягом XX століття в багатьох театрах світу.

Першим балетом з репертуару «Російських сезонів» на Заході у Михайла Баришнікова став балет «Бачення троянди» або «Привид троянди».

Балет "Привид троянди" був поставлений Михайлом Фокіним у трупі Російський балет Сергія Дягілєва і вперше виконаний 19 квітня 1911 року в Театрі Монте-Карло солістами Тамарою Карсавіною та Вацлавом Ніжинським. Цей камерний хореографічний твір навіяний віршем французького письменника, поета, співавтора лібрето «Жизелі» Теофіля Готьє «Я – привид троянди, яку ти вчора носила на балу». Поетичні рядки присвячені примарі квітки, яка є уві сні дівчині. Повернувшись із балу, вона знову переживає захоплення своїм першим успіхом, згадує про юнака, який подарував їй червону троянду. Вона засинає, а, прокинувшись від сну, бачить зів'ялу троянду, що подарувала їй мить щастя.

Балет поставлено на музику фортепіанної п'єси німецького композитора Карла Марія фон Вебера "Запрошення до танцю", оркестрованої Гектором Берліозом. Костюми для хореографічної мініатюри «Привид троянди» було створено Левом Бакстом.

З часу прем'єри минуло сто років. Але до цієї романтичної історії постійно повертаються нові й нові покоління солістів балету. Хореографічна мініатюра «Привид троянди», виконана Вацлавом Ніжинським, стала своєрідною візитною карткою. Неможливо перерахувати, скільки захоплених відгуків написано про його фантастичний стрибок у вікно. Востаннє Ніжинський танцював цю партію 1917 року.

Після Ніжинського партію «Примари троянди» виконували багато солісти балету, у тому числі й Сергій Лифар, з яким Михайло Баришніков зустрівся в Монте-Карло, що дуже символічно. Адже тут 1911 року Ніжинський вперше станцював партію Юнака у «Примарі троянди».

Наступним балетом із репертуару «Російських сезонів», у якому танцював Михайло Баришніков, був балет «Петризькому театрі Шатле. Перша редакція 1910–1911 рр., друга редакція 1948-го. Автор лібрето та сценограф – Олександр Бенуа.

У сюжеті цього балету проглядається певний зв'язок із п'єсою А. Блоку «Балаганчик». Петрушка співзвучний образу блоківського П'єро, як і Балерина Бенуа – Коломбине.

Роль Петрушки – одне з найскладніших драматичних ролей у балетних спектаклях. Це була вистраждана роль Вацлава Ніжинського. Трагедію ганчір'яної ляльки з людською душею відчув по-справжньому лише ХХ століття.

Ось моя пісня - тобі, Коломбіна
Це - похмурих сузір'їв друк -
Тільки у вбранні блазня-Арлекіна
Пісні такі вмію складати. Двоє - ми тягнемося вздовж базару, Обидва - у брязкітному вбранні блазнів.
Гей, помилуйтеся на дурну пару,
Слухайте дзвін удалих бубонців!
О. Блок

Люди поступово звільнялися від пут світських умовностей, станові кордони суворо регламентовані «Табелі про ранги» стиралися. На арену життя вийшов клас буржуазії, різночинців та купців. Цьому соціальному класу вже були чужі витонченість та вишуканість їхніх предків. Тому не дивно, що на початку ХХ століття стала надзвичайно популярною тема карнавалу, балагану, ярмарку – мистецтво народних низів. У цьому карнавальному та ярмарковому вихорі головними героями ставали ляльки: Коломбіни, Арлекіни та П'єро. Ляльки страждають, як люди. Люди, які перетворюються на ляльок. І ті, й інші у масках. Все дуже символічно та метафорично. Але у цього звільнення була й інша сторона – воно несло страшну самотність, роз'єднання людей, яке до кінця XX століття стало однією із соціальних бід людства.

Михайло Баришніков виконав партію Петрушки у 1976 році на сцені Американського театру балету. В образі Петрушки у Михайла Баришнікова злилося воєдино все: і час, і люди, і право вибору, і глибина людських, зовсім не іграшкових почуттів, і ХХ століття з його головною темою свободи-несвободи та духовної самотності.

Баришніков танцював цю партію на гастролях у Парижі, у старій будівлі Гранд-Опера, того ж 1976 року. На спектаклі була вдова Ніжинського – Ромола. Після вистави вона прийшла за лаштунки до Михайла Баришнікова і запевняла, що він танцює, як Вацлав. Порівняння двох найбільших танцюристів світу справа невдячна, але в чому, безсумнівно, мала рацію Ромола, так це в тому, що їх – Ніжинського і Баришнікова об'єднувало одне: вони змогли своїм танцем висловити трагедію самотності людини в цьому світі.

Михайло Баришніков танцював і в інших балетах «Російських сезонів»: «Весна священна» на музику Ігоря Стравінського, але вже в хореографії Глена Тетлі та «Після полуденний сон фавна» в хореографії Дж. Роббінса.

Ці балети не були повторенням хореографії Вацлава Ніжинська. ого, який вперше поставив «Післяполудневий сон фавна» та «Весна священна». Балети, які зараз йдуть з тріумфом на всіх сценах світу, народжувалися важко і спочатку викликали повне неприйняття публіки та критики. Вибухнув газетно-журнальний галас, одні відчайдушно лаяли ці балети, інші були в захопленні.

На захист «Фавна» виступив уславлений скульптор Огюст Роден: «Немає більше жодних танців, жодних стрибків, ніяких стрибків – нічого, крім міміки та жестів напівсонної тварини. Він витягується, згинається, нахиляється, припадає до землі, випрямляється, кидається вперед і відступає назад. Його рухи то повільні, то рвучкі, нервові, незграбні; очі жадібно вбирають навколишнє, його руки витягнуті долонями вгору, пальці стиснуті; голова повернута назад. Гармонія його міміки та пластики досконала. Все тіло виражає те, що диктує розум. Він має красу античних фресок та статуй; він – ідеальна модель, за якою сумує кожен художник та скульптор. Можна подумати, що Ніжинський перетворюється на статую, коли лежить на скелі, витягнувшись на весь зріст, зігнувши ногу, приклавши флейту до губ, і нічого не може бути більше хвилюючого, ніж його рух наприкінці акту, коли він кидається на покривало, скинуте однією з німф, і пристрасно цілує його. Я хотів би, щоб кожен артист міг побачити це досконале втілення ідеалу краси давніх греків».

Якщо у виконанні Вацлава Ніжинського та у багатьох інших виконавців у партії Фавна був присутній чуттєво-еротичний початок, то у виконанні Михайла Баришнікова прозирає світле відчуття краси світу, здивування від зустрічі з німфами, дбайливий і зворушливий дотик до невідомого для нього досі. >

Михайло Баришніков виконав партії Юнака у трьох балетах «Російських сезонів»: «Шопеніані», «Примарі троянди», «Весні священної». У перших двох балетах Баришников створив романтично витончений і піднесений образ, відповідний епосі. У балеті «Весна священна» образ Юнака сягає давньослов'янського міфу і того, споконвічного, язичницького почуття очікування любові, пристрасного бажання оновлення Землі, що з давніх-давен знаходиться в нашій підсвідомості і прокидається з небувалою силою кожної весни – Навесні Священної…