Їржі Киліан. Біографія
31.12.2021
Прості правила для новачків. Декілька порад: форма одягу, гігієна, поради по здоров’ю
10.01.2022
 
 

 

Техніка Реліз (звільнення)

Техніка Реліз (звільнення) (Release Technique) – в області танцю цей вираз відноситься до методу тренування та/або навчання, мета якого перевиховати або підвищити рухливість.

Вважається, що не слід розглядати цей термін як техніку, тому що слово «техніка» часто використовують хореографи для визначення системи тренувань, що згадуються у словниках з хореографії та є естетичною складовою унікальності хореографа.

 

 

У цьому сенсі техніку Реліз треба розуміти по-іншому, тому що вона почала свій розвиток з колективного духу, історично її не можна відносити до унікальної фігури і в неї немає фіксованої хореографічної форми, через яку її можна було б ідентифікувати. Тим не менш, техніка Реліз застосовує свої освітні цілі через танець та в основному для танцю. Тому у техніки реліз є спільні риси з техніками традиційних танців і, напевно, це пояснює, чому її популярна назва часто згадується в практиках.

Цей особливий підхід до руху набув великої популярності серед танцюристів постмодерністів у 70-х роках у США. Однак, можливо, його коріння виникло набагато раніше в дослідженнях, зроблених Мейбл Елсволрт Тодд у 30-х роках, який створив різновид соматичної освіти.

Наслідуючи її вчення, Лулу Свігард назвала метод Тодд «Ідеокінетика». Барбара Кларк та Джоан Скінер також продовжували працювати над розвитком досліджень, вони систематизували похідну роботу під назвою Реліз техніка Скінера або SRT (Skinner Releasing Technique).

Джоан Скінер та американська компанія сучасного танцю викладали SRT у 70-х роках, в основному в Сіетлі та Вашингтоні. Тим не менш, принципи, які прийнято називати «технікою реліз», поширюються по всьому світу і досі через сорок років і присутні в хореографічній мові багатьох танцюристів.

 

 

Ось деякі принципи, які асоціюються з технікою Реліз:

- Використання образу (асоціативні поняття чи ідеалізації фізичних дій), щоб створити чи пробудити нові кінестетичні переживання та усвідомлення. Наприклад, уявити, що до ваших колін кріпляться невидимі нитки, як у маріонетки, які керують вашими ногами; або уявити, що ми рухаємося під водою. Образи повинні сприяти виконанню рухів.
- Включення елементів із психології зростання. Характер руху дитини, коли він вчиться вставати, використовується для відтворення різних рухів лежачи на паркеті. Наприклад, поширені положення лежачи і поза ембріона.
- Розуміння людини як єдиного цілого, через яке проходять енергетичні потоки, замість ідеї поділу розуму та тіла.
- Віра у існування несвідомого наміру, який визначає рух кожної людини. Використання поняття «образ» тіла може бути глибоким початком, де зароджується рух кожної людини. - Важливість сприйняття та суб'єктивного кінетичного досвіду. - Вивчення руху через його взаємодію із законами фізики, а не відповідно до естетичних суджень.
- Пошук потенціалу людської анатомії, замість того, щоб намагатися її змінити. Нервова система вважається такою ж важливою складовою, як опорно-руховий апарат при виконанні руху.
- Вирівнювання тіла таким чином, що вага підтримується через центр кісток і тим самим формує потік енергії, тому рух починається від м'язів, які знаходяться найближче до центру тіла. Цей факт і дає техніці Реліз ще одну назву – «техніка від кісток».
- Нерухомість чи спокій розглядається як початок та завершення, за допомогою так званої «конструктивної позиції спокою». Цю позицію розуміють, як генератор ширшого характеру, як нових кінестетичних вражень й у творчості.
- Інтерес до творчого процесу. Імпровізація використовується як спосіб генерування нових рухів, створення та стимулювання творчості.
- Танцювальний досвід слід розуміти як динамічний, а також як постійний процес, під час якого може статися несвідомий контороль.

 

 

Техніка Реліз практикується по всьому світу з різними стилями, навіть якщо принципи, описані вище, більш-менш відомі. Танцюристи і викладачі, які використовують цю техніку, зазвичай сходяться в визначення техніки, як підходу, при якому різні практики для тіла сходяться в одній точці: медитації, бойові мистецтва, терапія, методики викладання кінетичної поінформованості, терапії для тіла, такі як Фельденкрайза , тіло розум центрування, Скіннер Releasing , та інші філософські напрямки.

Насправді дуже часто можна знайти школи сучасного танцю, які використовують цю назву лише тому, що матеріал семінару пов'язаний із деякими схожими принципами техніки. Таким чином, використання самого імені асоціюється з хореографами та танцюристами всюди і закінчується тим, що не має нічого спільного з унікальною та легко впізнаваною системою. Тим не менш, коли досягається очевидна легкість у русі, тоді багато хто зазначає, що тут присутні принципи техніки Реліз.

 

 

Для сторонніх, якість рухів може бути основною рисою техніки релізу. Танцюристи виглядають розслабленими, а їхні рухи м'яким і легкими у виконанні. Однак, Реліз техніка Скіннера (який міг би бути окремим стилем, але, можливо, основним і матір'ю всіх інших стилів) пояснює, що SRT не ставить за мету лише розслаблення тіла, а скоріше, його підготовка до сприйняття будь-якого зображення чи творчої ідеї. Для того, щоб звільнити свою уяву, потрібно не просто зняти м'язову напругу, а й спробувати звільнитися від глибоких фізичних забобонів.

Навіть якщо техніка Реліз відома і вивчається у всьому світі, танцюристи також визнають, що вона не підготує до всіх необмежених завдань, що виникають зараз на шляху сучасного танцюриста (так само, як це відбувається з іншими техніками сучасних танців).

< > Однак, серед багатьох методів руху, які сьогодні входять у тренінги для сучасних танцюристів, техніка Реліз розглядається як 'must-know' предмет для будь-якого професійного танцюриста. І ... не плутайте техніку Реліз в області танцю з відомою технікою реліз програми самодопомоги. Це абсолютно різні речі, хоч і мають однакові імена...